Chmura dla biznesu. Co powinna oferować i jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Chmura dla biznesu. Co powinna oferować i jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Nowoczesne usługi chmurowe są narzędziem wspomagającym zarządzanie firmami. Dzięki nim możliwe jest bezpieczne przechowywanie danych, ich szybkie odzyskiwanie w razie awarii oraz niczym nieograniczony dostęp do wszystkich plików. Ogromna popularność, którą cieszy się dziś chmura dla biznesu sprawiła, że rynek usług IT obfituje w tego typu rozwiązania. Jakie cechy powinna posiadać dobra chmura dla biznesu?

Chmura dla biznesu publiczna czy prywatna? Co jest lepsze dla firm?

Chmura dla biznesu powinna być usługą idealnie dostosowaną do potrzeb i wymagań konkretnej firmy. Aktualnie przedsiębiorcy mają do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest skorzystanie z usług tzw. chmury publicznej, czyli dużego rozwiązania dostępnego dla szerokiej rzeszy użytkowników. Z zasobów i funkcjonalności chmury publicznej korzystają dziś zarówno użytkownicy prywatni poszukujący miejsca na swoje prywatne pliki, jak i firmy różnych rozmiarów. Według wielu chmura publiczna nie jest jednak wystarczająco bezpiecznym rozwiązaniem dla użytkowników biznesowych. Chmury publiczne jako duże i powszechnie znane zdecydowanie bardziej narażone są bowiem na ataki hakerskie.

Bezpieczniejszą i bardziej przystosowaną dla użytkowników biznesowych alternatywą dla chmury publicznej jest natomiast chmura prywatna. Jej zaletą jest brak współdzielenia przestrzeni dyskowej z innymi użytkownikami, co podnosi bezpieczeństwo takiego rozwiązania oraz lepiej zabezpiecza dane przed kradzieżą czy przypadkową utratą. Prywatna chmura dla biznesu może zostać ponadto idealnie dostosowana do potrzeb i wymagań konkretnego użytkownika, co doceniają bardziej wymagające firmy. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby uruchomić w niej wirtualne maszyny czy korzystać z innych, bardziej zaawansowanych rozwiązań do zarządzania przedsiębiorstwem.

Chmura dla biznesu. Co powinna oferować i jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Jakie możliwości powinna oferować dobra chmura dla biznesu?

Chmura dla biznesu powinna być przede wszystkim dostosowana do potrzeb oraz wymagań konkretnej firmy, która będzie następnie korzystała z jej pełnej funkcjonalności. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto więc zadać sobie kilka pytań dotyczących tego, czego oczekujemy po chmurze oraz poszukać takiego dostawcy, który spełni wszystkie nasze wymagania.

Chmura dla biznesu powinna być ponadto wygodna w obsłudze oraz bezpieczna, co zagwarantuje należytą ochronę wszystkich przechowywanych w niej danych. Warto zwrócić także uwagę na dostępność rozwiązań dotyczących backupu firmowych danych, o którego regularne wykonywanie powinna dbać każda firma. Nowoczesne chmury dla firm wyposażone są w rozwiązania pozwalające na automatyczne wykonywanie kopii bezpieczeństwa oraz szybkie przywracanie danych w przypadku ich utraty.

Nie bez znaczenia jest także koszt wybranej usługi, który powinien mieścić się w możliwościach finansowych firmy oraz być adekwatny do oferowanej przez wybrane rozwiązanie funkcjonalności. Przekonanie się, czy wybrana chmura dla biznesu jest odpowiednim rozwiązaniem, umożliwia opcja bezpłatnego testowania wybranej usługi przez 14 dni, którą oferuje DoubleCloud, pierwsza polska chmura dedykowana zabezpieczaniu firmowych danych.

Podobne artykuły