Jak uczyć się języka w domu?

Jak uczyć się języka w domu?

Myślisz o samodzielnej nauce języka obcego, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jak wpleść ją w napięty harmonogram? Jeśli czujesz się zmotywowany, ale potrzebujesz skutecznych narzędzi, skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Fiszki - szybka i skuteczna nauka języka

Jeśli do tej pory uczyłeś się z fiszek, korzystając z metody “odwróć i odkryj”, pamiętaj, że możesz ich użyć w Grze Memory i poprawić pamięć. Wspomniane karteczki przedstawiają tylko najważniejsze słówka i zwroty, dzięki czemu pozwalają uniknąć rozproszenia. Czasami uczenie się zbyt dużej ilości materiału może być trudne i zniechęcające. Zastanawiasz się, co zrobić, aby samodzielna nauka języka niemieckiego stała się bardziej efektywna? Sięgnij po fiszki, które zachęcają do kreatywnego myślenia i wykorzystują potencjał wizualizacji.

Jak uczyć się języka w domu?

Jak korzystać z fiszek?

Czytając lub słuchając materiałów w obcym języku, zawsze miej pod ręką czyste karteczki. Kiedy natkniesz się na ważne słowo lub wyrażenie, zapisz je od razu i dodaj odpowiedzi później lub w trakcie nauki. Korzystaj z fiszek regularnie, najlepiej raz dziennie przez 1-2 tygodnie przed egzaminem lub sprawdzianem. Wypróbuj różne techniki, takie jak głośne, ciche czytanie. Zastanów się, czy lepiej uczysz się samodzielnie lub w grupie. Podczas nauki z fiszek, zrób mały znacznik w rogu kart, na które odpowiadasz prawidłowo. Kiedy zaznaczyłeś trzy lub cztery znaczniki, możesz ją położyć na osobnym stosie. Następnie potasuj je i odłóż na kolejną sesję powtórkową albo ćwicz dalej.

Nauka poprzez czytanie

Literatura klasyczna, książki obyczajowe, gazety, strony internetowe, blogi, e-maile, media społecznościowe, opakowania, każda okazja jest dobra, aby doskonalić znajomość języka obcego. Wspomniane źródła zawierają nie tylko nowe słówka i zwroty, lecz także takie, które już znasz. Dzięki temu poznajesz przyswojone słownictwo w innym kontekście. Zobaczysz, w jakich sytuacjach możesz go używać. Z drugiej strona, nauka nowych słów i wyrażeń jest niezbędna, aby wznieść znajomość języka na wyższy poziom. 

Nie spiesz się, czytając nowy tekst. Przejrzyj go kilkukrotnie, sprawdzając znaczenie nieznanych słów i rozwikłując złożone struktury gramatyczne. Aby zachować koncentrację przez całe ćwiczenie, wybierz tematykę, która Cię interesuje. Długość nie ma większego znaczenia. Zatrzymaj się, gdy czujesz się zmęczony. Zaczniesz od tego miejsca w czasie kolejnej sesji czytania.

Jak ćwiczyć pisanie w języku obcym?

Naukę pisania możesz zorganizować na wiele sposobów. Postaraj się dopasować metodę do swojego poziomu zaawansowania. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z danym językiem, pomyśl o przepisywaniu. Weź jakiś tekst i napisz własną wersję. Przedstaw główne punkty swoimi słowami. To, jak daleko odejdziesz od oryginalnego tekstu, zależy tylko od Ciebie. Na początku możesz zastąpić słowa i frazy synonimami i nieznacznie zmodyfikować strukturę. Jeśli znajdujesz się na poziomie zaawansowanym, skup się na podsumowywaniu treści z pamięci lub opowiedz historię z własnego punktu widzenia. Dzięki temu wyodrębnisz podstawowe elementy artykułu i łatwiej wpleciesz je do swojego tekstu.

Podobne artykuły