5  najpiękniejszych zabytków w Krakowie

5 najpiękniejszych zabytków w Krakowie

Kraków jest jednym z najstarszych polskich miast. Archeolodzy dowodzą, że w rejonie Krakowie istniały osady już w okresie paleolitu. W okolicach Wawelu znaleziono kamienne narzędzia. Prawdopodobnie powstały 50 000 lat pne. Jedna z legend przypisuje założenie miasta Krakusowi, mitycznemu władcy, który pokonał Smoka Wawelskiego.

5  najpiękniejszych zabytków w Krakowie

Rynek Główny

Rynek Główny znajduje się w centrum Starego Miasta w Krakowie. Znajduje się niedaleko Plant i Zamku Królewskiego na Wawelu. Tętni życiem o każdej porze. Jest najbardziej oblegany w lipcu i sierpniu. Z pewnością zauroczy Cię w okresie świątecznym, kiedy odbywa się tam duży jarmark bożonarodzeniowy. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jest największym średniowiecznym placem w Europie. Został zdominowany przez renesansowe Sukiennice i otoczonymi kolorowymi, neoklasycystycznymi budynkami. Wieża ratuszowa w stylu gotyckim oferuje malownicze widoki na Stare Miasto. Na wschodnim krańcu placu znajduje się wspaniałą Bazylika Mariacka z XIV wieku. Warto też zobaczyć najstarszy kościół w Krakowie-kościół Św. Wojciecha.

Pałac Sztuki

Ta wspaniała secesyjna budowla na Placu Szczepańskim jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, czyli najstarszej takiej organizacji w Europie Środkowej. Zostało założone w 1854 roku. Pałac Sztuki zbudowano w 1901 roku. Był pierwszym secesyjnym budynkiem w Krakowie. Patrząc na fasadę, zauważysz też elementy modernizmu, symbolizmu i neoklasycyzmu. Znajdziesz również inspiracje greckimi świątyniami. Złote płaskorzeźby przedstawiają wzloty i upadki w procesie twórczym. Wykonał je Jacek Malczewski. Co roku w Pałacu Sztuki odbywa się ponad 30 wystaw sztuki współczesnej.

Bazylika Św. Franciszka

Jest z pewnością najbardziej kolorowym kościołem w Krakowie. Wnętrze zostało przepięknie ozdobione przez Stanisława Wyspiańskiego. Organiczne i geometryczne wspaniale komponują się z unikalnymi, kwiatowymi wzorami. Wyspiański wykonał również 8 witraży około 1895 roku.

Zamek Królewski na Wawelu

Jeśli chodzi o popularne zabytki w Krakowie na żadnej liście nie może zabraknąć Zamku Królewskiego na Wawelu. Stanowi symbol dumy narodowej, nadziei i patriotyzmu. Jest chętnie odwiedzany zarówno przez Polaków, jak i obcokrajowców z całego świata. Niektóre komnaty państwowe i prywatne królewskie są otwarte dla turystów.

Możesz zobaczyć oryginalne wnętrza, renesansowe obrazy i bogate wyposażenie. Warto też zobaczyć imponujący Skarbiec i Zbrojownię. Można w nich zobaczyć miecz koronacyjny, klejnoty koronne i oczywiście broń używaną przez wieki do obrony, podczas ceremonii i turniejów. Jeśli lubisz archeologię, zejdź do piwnicy i zobacz przedmioty odkryte przez archeologów. Na Wawelu warto również zobaczyć Smoczą Jamę i Katedrę.

5  najpiękniejszych zabytków w Krakowie

Bazylika Mariacka

Najazdy tatarskie w XIII wieku całkowicie zrujnowały kościół. Bazylika Mariacka została przebudowana w stylu gotyckim na istniejących fundamentach i konsekrowany w 1320 roku. Z północnej wieży, liczącej 80 m, co godzinę grany jest słynny hejnał mariacki. Warto tutaj zobaczyć wspaniały, drewniany ołtarz wykonany przez Wita Stwosza. Dech w piersiach zapierają również witraże, nawy i gwiazdy na niebieskim sklepieniu. Wokół ołtarza znajdują się polichromowane obrazy polskich mistrzów Matejki, Mehoffera i Wyspiańskiego.

 

Podobne artykuły