Wykorzystywanie darmowych zdjęć do celów komercyjnych

Wykorzystywanie darmowych zdjęć do celów komercyjnych

Prowadzenie bloga lub kont na portalach społecznościowych wymaga umieszczania ciekawych i tematycznych zdjęć. W ferworze wielu zajęć nie zawsze znajduje się czas na ich własnoręczne wykonywanie, dlatego z pomocą przychodzą banki z bezpłatnymi grafikami. Jest to szczególnie ciekawe rozwiązanie na początku prowadzenia swojej strony, kiedy nie ma się dokładnie sprecyzowanych oczekiwań.

Wykorzystywanie darmowych zdjęć do celów komercyjnych

Znaczenie zdjęć we wpisach

Pobierając darmowe zdjęcia należy mieć pewność, że nie łamie się żadnych praw własności, gdyż mogłoby to narazić na odpowiedzialność karną. Twórcy udostępniają swoje dzieła dość często, wyrażając zgodę na dalsze udostępnianie na licencjach. Jednym z ich przykładów jest CC – Creative Commons, która zapewnia zachowanie praw autorskich. Jednocześnie materiał może być zgodnie z prawem wykorzystywany przez inne osoby. Dobór grafiki jest niezwykle ważny, ponieważ pierwsze wrażenie liczy się zawsze najbardziej, dopiero w następnej kolejności odbiorca zapoznaje się z treścią wpisu. Darmowe zdjęcia można pobierać z różnych stron, spośród których warto zwrócić uwagę na Stocksnap.io oraz Unsplash. Na obu znajduje się ogromny wybór tematycznych grafik, łatwo zatem znaleźć takie, które uzupełnią konkretny wpis w sieci. Nierzadko potrzebne są także pliki wideo, tutaj z pomocą przychodzi na przykład Pexels, gdzie zawartość biblioteki jest pokaźny i robi wrażenie. Burst.Shopify i PicJumbo to kolejne propozycje, dzięki którym treści zostają wzbogacone ciekawymi ilustracjami przyciągającymi wzrok wszystkich zainteresowanych. Poza wszystkimi wymienionymi wyżej bankami zdjęć na uwagę zasługują jeszcze Pixaby, ShotStash, LibreStock, ISO Republic i Kaboom Pics.

Darmowe zdjęcia – główne zasady udostępniania

Darmowe zdjęcia niewątpliwie łatwo pobierać, ale przy tym wszystkim należy pamiętać, iż nie wszystkie mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych. W powyższych bankach twórcy udostępniają zarówno darmowe, jak i odpłatne materiały, powinno się zatem zapoznawać z zasadami udostępniania. Wszystkie grafiki, do których stosowane są licencje CC można bez najmniejszego problemu wyszukać za pośrednictwem Google. Niezbędne jest wówczas wpisanie konkretnej frazy i następnie przejście do wyszukiwania grafik. Kolejnym krokiem jest wybór narzędzi i zaznaczenie licencji w polu praw do użytkowania. W zależności od konkretnej licencji może ona pozwalać na ponowne wykorzystanie bez modyfikacji, z modyfikacją, w celach zarobkowych lub niekomercyjnych. Zapoznanie się z tymi wszystkimi informacjami sprawia, że darmowe zdjęcia można bez obaw wykorzystać, udostępnić na swojej stronie. Banki zdjęć to doskonała alternatywa dla samodzielnie robionych fotografii, zajmuje to znacznie mniej czasu i nie ma potrzeby inwestowania w drogi aparat fotograficzny. Aby być przekonanym o tym, że wszystko wygląda tak jak powinno, użytkownicy opatrują wstawiane zdjęcia nazwiskiem jego twórcy. W ten sposób nie można mówić o żadnym łamaniu praw autorskich i ewentualnych problemach z prawem. Każdorazowo trzeba zapoznawać się z obowiązującymi regulaminami na stronach banków grafik.

Podobne artykuły