Wybór odpowiedniego systemu do klimatyzacji domu czy mieszkania to kluczowy krok w zapewnieniu komfortu. Na rynku dostępne są dwa rozwiązania: split i multisplit i każdy z nich działa trochę inaczej, dlatego przed zakupem warto wszystko dokładnie przeanalizować. Czym się różnią? Odpowiadamy!
Klimatyzacja typu split
System split składa się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej jednostki zewnętrznej. W związku z tym najczęściej wybiera się go do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń czy kawalerek. Z uwagi na prostotę układy koszty zakupu są niskie, a montaż stosunkowo prosty. Wystarczy bowiem przeprowadzić jedna rurę pomiędzy jednostkami, by całość zaczęła działać.
Ma jednak swoje ograniczenia, ponieważ gdy potrzebujesz klimatyzować kilka pomieszczeń, to koszty wzrosną. Do każdego z nich będziesz bowiem potrzebować osobnej, dedykowanej jednostki zewnętrznej. Dlatego też, gdy klimatyzacja ma być w różnych pokojach stosuje się rozwiązania multisplit.
Klimatyzacja typu multisplit
Systemy multisplit pozwala na podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. To sprawia, że są wybierane w przypadku, gdy chłodzonych ma być kilka różnych pomieszczeń np. salon z aneksem kuchennym, sypialnia oraz pokój dziecięcy na jednym piętrze budynku.
W związku z ilością komponentów system jest droższy na etapie zakupu niż split. Jednak jeżeli w planach jest chłodzenie kilku pomieszczeń to jest rozwiązaniem najtańszym, bo wymaga tylko jednej jednostki zewnętrznej a nie kilku. Natomiast montaż jest bardziej złożony, ponieważ połączenie będzie przechodzić przez różne pomieszczenia i nie zawsze wystarczy tylko jedna dziura w ścianie.
Natomiast to rozwiązanie ma także swoje ograniczenia, ponieważ przy dużych mieszkaniach czy domach jedna jednostka zewnętrzna może być niewystarczająca. Wynika to z jej ograniczeń mocy i wydajności.
Odpowiadając na pytanie, co jest lepsze split czy multisplit, można rzec: to zależy. Od czego? Od tego, ile pomieszczeń ma być klimatyzowanych oraz jak duże one są. Oba rozwiązania zapewniają wysoki komfort termiczny, pod warunkiem, że zostały prawidłowo dobrane, zamontowane i są eksploatowane zgodnie z instrukcją.