Każda osoba odpowiadająca za organizację zawodów sportowych, prędzej czy później będzie musiała zakupić medale. W tym momencie powstaje mnóstwo pytań. Czy powinny być one tradycyjne, czy może kolorowe? W którym momencie ceremonii należy je wręczyć?
Medale tradycyjne
Jest to już bardzo powszechny model nagradzania najlepszych, nie tylko na zawodach sportowych. W przypadku biegów masowych, w dużej mierze medale są identycznego koloru, przez co każdy uczestnik, który przybiegł na metę znacznie później niż zwycięzca, może czuć się podobnie jak on. Są one również dobrym rozwiązaniem dla organizatorów, którzy nie mają wystarczającego budżetu na zakup medali, które będą miały dodatkowe cechy charakterystyczne.
Medale kolorowe
Medale kolorowe są bardzo miłym dla oka wyróżnieniem. Jeżeli zawodnik ma na swoim koncie już kilkadziesiąt startów i na ścianie w domu, wiszą wszystkie jego trofea, ten medal będzie zdecydowanie się wyróżniał. Jest to w dużej mierze cel istnienia takiego medalu. Ma ona zawsze rzucać się w oczy, aby przywrócić wspomnienia z danej imprezy sportowej. W ten sposób może on przekonać zawodnika do ponownego startu.
Czy opłaca się kupować niestandardowe medale?
Medal zawsze kojarzy się nam z krążkiem posiadającym napisy. Wielu organizatorów chce się jednak wyróżnić i nadaje swoim medalom bardzo różnorodne kształty. Czy opłaca się robić takie coś? Zdecydowanie tak! Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z dodatkową opłatą. Jeżeli mamy kilka tysięcy zawodników, koszty wytworzenia naszych medali mogą sięgnąć bardzo wysokich kwot. Przed samym zakupem medali, należy dokładnie przeanalizować nasz budżet, aby nie było przypadku, w którym inny element naszej imprezy zostanie zaniedbany kosztem ładnych medali.
Medale zawsze są miłą pamiątką dla osób, które uczestniczą w zawodach sportowych. Często zdarza się tak, że zawodnik już nigdy nie pojawi się na starcie danej imprezy, lecz do końca życia będzie pamiętał o tym miejscu. Wszystko dzięki pięknemu medalowi, który otrzymał.