Nie ma co do tego wątpliwości, iż polski przemysł znacznie otworzył się na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Coraz częściej producenci wykorzystują w swej pracy środki, służące do automatyzacji przemysłu. Na rynku pojawia się szereg nowych maszyn i urządzeń, które cieszą się dużym zainteresowaniem, należą do nich nowoczesne szlifierki do metalu, dłutownice, frezarki i inne.
Wzrasta automatyzacja polskiego przemysłu
Jak podają najnowsze badania GUSu, w Polsce zaobserwowano 12,5 % wzrost ilości zastosowanych środków automatyzacji przemysłu. Największą popularnością cieszyły się roboty przemysłowe. Dzięki temu zmieniło się postrzeganie Polski również na arenie międzynarodowej pod kątem robotyzacji. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) wzrost podaży na innowacyjne maszyny w Polsce spowodował, że gęstość robotyzacji w krajowym przemyśle zwiększyła się o cztery punkty. Jest to spowodowane obecnym trendem, który skupia się na obniżaniu kosztów produkcji, poszerzania rynków zbytu i zwiększenia elastyczności produkcji. Zależne jest to także od tego, że producenci nowoczesnych maszyn odpowiadają na zainteresowania polskich przedsiębiorstw, dopasowując do nich swoje oferty. Proces produkcyjny bez zastosowania automatyzacji praktycznie już nie istnieje, ponieważ wpływa on na bezpieczeństwo i komfort pracy, zwiększa się efektywność i jakość finalna produktu, wzrasta także elastyczność produkcji i zmniejszają się koszty operacyjne. Robotyzacja wbrew wielu obawom nie wpływa na likwidację miejsc pracy, zmienia ona tylko profil wykonywanych obowiązków. Czasem zauważa się nawet tworzenie się nowych miejsc pracy, co całkowicie jest zasadnym argumentem za stosowaniem automatyzacji w przemyśle.
Maszyny do obróbki skrawaniem – np. szlifierki do metalu i inne
W przemyśle wykorzystuje się wiele nowoczesnych urządzeń, między innymi szlifierki do metalu są jednymi z nich. Za ich przyczyną odbywa się obróbka przedmiotów przez użycie ściernic. Stosuje się je zazwyczaj do wykańczania utwardzonej powierzchni, którą wcześniej przygotowały inne maszyny. Wykorzystuje się je do prostych jak i bardziej skomplikowanych powierzchni i kształtów. Występują różne rodzaje szlifierek: do płaszczyzn, do wałków i otworów oraz szlifierki narzędziowe. Innym narzędziem, wykorzystywanym w przemyśle są dłutownice. Wykorzystuje się je do dłutowania powierzchni zewnętrznych jak i wewnętrznych, które są dostosowane do tworzenia różnych rowków wpustowych. Można je zastosować w wieloraki sposób, zarówno do produkcji jednostkowej jak i seryjnej, przy użyciu posuwu przyśpieszonego we wszystkich osiach. Często stosowanym narzędziem są frezarki, są to bardzo uniwersalne maszyny, ze skrętem głowicy na cztery strony. Dzięki swej uniwersalności oraz szerokim możliwościom technologicznym wykorzystuje się ją w produkcji seryjnej, jednostkowej oraz w narzędziowniach. W przemyśle, zajmującym się obróbką skrawaniem wykorzystuje się także przecinarki taśmowe, tokarki (uniwersalne, ciężkie i karuzelowe) oraz wiertarki.