Zarządzenie magazynem – wybór systemu WMS

Zarządzenie magazynem – wybór systemu WMS

Nie ma wątpliwości, że sprawne i skuteczne zarządzanie magazynem wpływa pozytywnie na efektywność oraz komfort pracy wszystkich firm handlowych czy produkcyjnych. Dodatkowo, wydajny sposób magazynowania jest bardzo ważnym elementem sprawnego i produktywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jednak w praktyce samodzielne próby zaplanowania pracy w całym magazynie często kończą się fiaskiem.

Trudno jest skoordynować wszystkie etapy pracy magazynu, minimalizując przy tym inwestowany w to czas. Stąd też dzisiaj coraz częściej korzysta się ze specjalnych oprogramowań stworzonych do zarządzania magazynem. Jak to się odbywa? Jaki system WMS warto wybrać dla swojej firmy?

Jaki powinien być nowoczesny system WMS?

Obecnie wielu firmom nie wystarcza już sam moduł magazynowania, który dostarczany jest na ogół razem z wdrożonym systemem MES (z ang. Manufacturing Execution System) czy ERP (z ang. Enterprise Resource Planning). Wynika to z ogromnego wpływu jaki odgrywa wewnętrzna logistyka i jak wpływa na rozwój całego przedsiębiorstwa. Dzisiaj oczekuje się tego, że zakupione oprogramowanie będzie potrafiło kontrolować całościowy system logistyczny w firmie, począwszy od zarządzania magazynem, poprzez transport materiałów i towarów, na zapewnieniu dostępu do zebranych danych kończąc. Z tego powodu system WMS (z ang. Warehouse Management System) musi potrafić zoptymalizować pracę magazynu, znacznie usprawnić procesy logistyczne i obniżyć ich koszty. Powinien również regularnie analizować pracę magazynierów i ją nadzorować.

Nowoczesny system wms jest systemem, który steruje procesami fizycznymi i w czasie rzeczywistym podejmuje podstawowe decyzje odnośnie funkcjonowania magazynu. Jest w stanie pokierować ludźmi i automatyką magazynową. Wymaga się także w tym przypadku gotowości do integracji z każdym innym oprogramowaniem zewnętrznym, także ze wspomnianymi wcześniej, ERP czy MES. Połączenie funkcjonalności systemów daje zwykle o wiele lepsze efekty, niż stosowanie tylko jednego z nich.

Qguar WMS Pro jako przykład sprawnego systemu WMS

Warto w tym przypadku przybliżyć system WMS firmy Quantum, a mianowicie Qguar WMS Pro. Jest to nowoczesny system magazynowy, który skutecznie wspomaga obsługę procesów magazynowych, zarówno własnych, jak i usługowych. Wykorzystuje on w tym celu innowacyjne rozwiązania z zakresu logistyki oraz informatyki. Posiada wbudowane moduły służące do rozliczania operacji logistycznych, zarządzania niebezpiecznymi towarami czy optymalizowania pracy popularnych widłaków. System WMS firmy Quantum wspiera w zasadzie wszystkie procesy magazynowe – od chwili przyjęcia towaru, poprzez jego magazynowanie, na wydaniu kończąc.

Jest to o tyle istotne, że udowodniono wielokrotnie iż automatyzacja procesów magazynowych przekłada się na ich lepszą jakość, a przy okazji redukuje nakład pracy. Program Qguar WMS Pro jest przystosowany do pracy z technologią Voice oraz z nowoczesnymi technologiami automatycznej identyfikacji np. QR i RFID. W praktyce sprawdzi się doskonale w każdym rodzaju magazynu bez względu na jego wielkość.

 

Zarządzenie magazynem – wybór systemu WMS

Podobne artykuły