Mały lub średni biznes i własny transport — sprawdź, kiedy warto!

Mały lub średni biznes i własny transport — sprawdź, kiedy warto!

Mały i średni biznes to bardzo często dylemat odnośnie transportu oraz logistyki. Przeważnie w każdej branży np. usługowej czy handlowej borykamy się z koniecznością przewożenia towaru, czy jego dostarczania do klientów. Często też zastanawiamy się, czy warto zainwestować we własny samochód, czy może nadal korzystać z usług kurierów. W tym tekście podpowiadamy, kiedy warto wybrać własny transport i czym powinna być podyktowana taka decyzja.

Mały lub średni biznes i własny transport — sprawdź, kiedy warto!

 

Podobny profil dostarczania i pracy

Pierwszym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest profil naszej działalności. Jeśli obejmuje on te same czynności lub jest prowadzony na tym samym terenie i pewne czynności powtarzają się, możemy wybrać inwestycje i zakup własnego samochodu. Będzie to sytuacja np. gdy prowadzimy lokalny sklep internetowy z dostawami np. w danym mieście lub firmę, w której często wysyłamy towary np. do innego miasta. Dzięki spójnemu profilowi działania będziemy mogli kupić taki samochód, który będzie wykorzystywany maksymalnie i pozwoli zrealizować wiele monotonnych zleceń. Jeśli jednak działamy na dużym obszarze, wysyłamy towary o różnym gabarycie czy działamy nieregularnie i nie mamy pewności wykorzystania samochodu do wszystkich zleceń, warto zamawiać adekwatne do sytuacji usługi transportowe, gdyż będzie to ekonomiczne rozwiązanie.

 

Możliwość wykorzystania potencjału własnego transportu

Ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, gdy myślimy o wyborze własnego transportu firmowego, jest fakt jego wykorzystania. Kupując samochód czy zatrudniając osobę we własnej firmie, należy przekalkulować i obliczyć czy dokonując takiej inwestycji, zwróci się nam ona oraz, czy wykorzystamy ją w 100%. Jeśli zakupiony samochód będzie używany jedynie przez 2h dziennie lub będzie służył tylko okazjonalnie, zdecydowanie nie warto organizować samodzielnego transportu. Jeśli pojazd i kierowcą będzie wykorzystywany przynajmniej w taki sposób, aby koszty transportu były takie same jak wynajem kuriera, jest to dobra decyzja, gdyż posiadamy własne auto oraz jesteśmy niezależni. Zdecydowanie warto zainwestować we własny transport, jeśli pojazd będzie wykorzystywany np. przez 8-12 h lub więcej w ciągu dnia. Dzięki temu rozwieziemy np. wszystkie przesyłki i towary, za które musielibyśmy zapłacić bardzo wysoką sumę.

 

Podobne artykuły