Adopcja kota - co warto o niej wiedzieć?

Adopcja kota - co warto o niej wiedzieć?

To prawda, że adopcja nowego czworonożnego członka rodziny jest dużym wyzwaniem i wymaga wcześniejszego przygotowania. Warto między innymi wspomnieć, że miejsce, z którego pochodzi adoptowany kot, ma bardzo duży wpływ na jego prawidłowy rozwój oraz zmniejszenie ryzyko pojawienia się różnego rodzaju chorób. Ponadto odpowiednio przygotowane mieszkanie, wyposażone w podstawowe akcesoria takie jak drapak, legowisko, zabawki czy kuweta, pozwala zwierzakowi na szybkie odnalezienie się w nowych okolicznościach i na zyskanie większego poczucia bezpieczeństwa. Z tego tez powodu warto dowiedzieć się, jak przygotować mieszkanie na pojawienie się kota i jak poradzić sobie z pierwszymi wyzwaniami.

Adopcja kota - co warto o niej wiedzieć?

Idealne mieszkanie dla kota - o czym powinniśmy pamiętać?

Decydując się na adopcję kota, warto przede wszystkim zadbać o to, aby wnętrze naszego mieszkania było dla niego bezpieczne. W dużej mierze wiąże się to z zabezpieczeniem balkonu oraz okien, a także z pozbyciem się trujących dla kota roślin. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że nawet jeśli kociak początkowo nie interesuje się roślinami, nie oznacza to, że w pewnym momencie nie postanowi pobawić się liśćmi i przy okazji nie zacznie ich podgryzać. Jako że trujące rośliny mają w sobie wiele szkodliwych soków, często stopniowo niszczą koci organizm lub powodują gwałtowne objawy, doprowadzając do ataków padaczki, zaprzestania pracy nerek czy wymiotów.

Co więcej, dobrym pomysłem będzie zadbanie o wysokie drapaki, z których kot będzie mógł obserwować otaczający go świat, oraz o ciekawe zabawki interaktywne. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej zabawie wędką z kotem, która pozwoli zaspokoić jego cykl łowiecki. Ponadto niezwykle ważna okazuje się przestronna kuweta z takim żwirkiem, z którego kot korzystał przed adopcją - dzięki temu ułatwimy mu zapoznanie się z nowym terytorium. Duże znaczenie ma także odpowiednio dobrana karma, która powinna wyróżniać się mokrą konsystencją oraz dużą zawartością mięsa i brakiem takich składników jak zboża czy białko roślinne mogące powodować trudności z trawieniem.

Podobne artykuły