Jak skutecznie uczyć się słówek?

Jak skutecznie uczyć się słówek?

Nauka każdego języka obcego wiąże się z koniecznością poznania i przyswojenia wielu nowych słówek. To dzięki nim będziemy w stanie zastosować poznane zasady gramatyki i użyjemy odpowiednich czasów. Jak uczyć się słówek, aby zapamiętać je na długo?

Wkuwanie na pamięć może skutkować szybkim zapomnieniem

Uczenie się przez wiele godzin rzadko przynosi oczekiwane rezultaty. Słówka już po paru dniach zaczynają się mylić, a uczeń zapomina ich znaczenia. Jednorazowe przyswojenie dużej liczby nowych słów i ich znaczenia powoduje mieszanie się poszczególnych treści. Może to spowodować narastanie frustracji i pojawienie się niechęci do dalszej nauki. Niepowodzenia w nauce nierzadko osłabiają motywację do dalszego działania i utrudniają stawianie kolejnych kroków w stronę opanowania danego zagadnienia lub języka.

Metoda Sebastiana Letinera - sposób na efektywną naukę?

Aby zastosować tę metodę do nauki słówek trzeba przygotować papierowe karteczki (tzw. fiszki) oraz pudełko, w którym zostaną umieszczone. Każda fiszka jest zapisana z dwóch stron - widnieje tam dane słowo w dwóch różnych językach. Pudełko musi zostać podzielone na pięć części - przegródek. Karteczki ze słowami należy umieścić w pierwszej przegródce pudełka. Część fiszek zaczynamy wykorzystywać do przypominania sobie znaczenia słówek (odczytując polskie tłumaczenie słowa), następnie są przekładane do drugiej przegródki. To samo należy zrobić z pozostałymi fiszkami, aż do zapełnienia drugiej przegródki.

Jak skutecznie uczyć się słówek?

Teraz metoda Letinera zaczyna pokazywać, jak działa. Pobierając kolejne karteczki ze słówkami z drugiej przegródki dzielimy je. Jeżeli znamy znaczenie słowa (potrafimy je przetłumaczyć) - przenosimy je do trzeciej przegródki. Jeżeli nie - karteczka wraca do pierwszej części opakowania. Następnie czynności są powtarzane, aż wszystkie fiszki znajdą się w ostatniej części - oznacza to przyswojenie materiału.

Efektywna nauka słówek polega na powtarzaniu najmniej znanych z nich!

Opisana metoda polega w głównej mierze na powtarzaniu słówek, których chcemy się nauczyć. Dzięki systemowi przegródek najczęściej powtarzane są słowa, z których zapamiętaniem mamy największy problem. Słówka, które zapamiętaliśmy, szybko trafią do ostatniej przegrody opakowania i nie będziemy tracić czasu na ich powtarzanie.

Podobne artykuły