Okulary przeciwsłoneczne – niezbędnik każdego kierowcy

Okulary przeciwsłoneczne – niezbędnik każdego kierowcy

W dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne powinien zaopatrzyć się każdy odpowiedzialny kierowca. Korzystanie z nich sprawi, że jazda autem w warunkach dużego nasłonecznienia stanie się nie tylko przyjemniejsza, ale przede wszystkim bardziej bezpieczna. Jest kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę wybierając okulary dla kierowców. Jakich – o tym powiemy poniżej!

Idealne okulary dla kierowców, czyli jakie?

Okulary dla kierowców to specjalne akcesoria, których zadaniem jest minimalizowanie refleksów świetlnych oraz zapewnianie ich użytkownikowi doskonałego widzenia w każdych warunkach, w tym także podczas jazdy nocą. W tej roli świetnie sprawdzą się okulary wyposażone w filtr polaryzacyjny posiadające specjalne soczewki redukujące oślepiające światło oraz poprawiające kontrast obrazu.

Zadaniem okularów dla kierowców jest nie tylko chronienie oczu prowadzącego samochód przed światłem słonecznym, ale także różnego typu odblaskami. Z tego powodu akcesoria te przydają się nie tylko w okresie letnim, kiedy natężenie promieniowania słonecznego jest szczególnie silne, ale także w okresie wiosennym, jesiennym i zimowym, kiedy światło słoneczne dodatkowo odbija się od kałuży, mokrej jezdni, śniegu i innych pojazdów.

Dodatkowo, okulary dla kierowców powinny właściwie chronić wzrok swojego użytkownika przed szkodliwym promieniowaniem UV, na którego oddziaływanie szczególnie narażeni są kierowcy spędzający sporo czasu za kółkiem. Dobrym wyborem będą więc akcesoria wyposażone w filtr UV kat. 3, gdyż będą przepuszczały odpowiednią ilość światła do oczu. Warto sprawdzić także, czy wybrane okulary posiadają filtr UV400, który będzie dobrze chronił oczy przed promieniowaniem UV.

Okulary przeciwsłoneczne – niezbędnik każdego kierowcy

Materiał wykonania okularów dla kierowców

Okulary dla kierowców powinny być przede wszystkim wygodne – w końcu w ciągu dnia będą spoczywały na naszym nosie przez dłuższy czas. Dobrze również, jeśli będą prezentowały się estetycznie oraz pasowały do naszego stylu i kształtu twarzy, gdyż dzięki temu będziemy po nie sięgali znacznie chętniej.

Okulary dla kierowców mogą być wykonane z plastiku, metalu, a nawet drewna. Wybór odpowiedniego modelu oraz materiału ich wykonania jest kwestią indywidualną, a aby go sobie ułatwić, warto przymierzyć w sklepie wybraną parę i ocenić, jak się w niej czujemy. Zastanawiając się nad wyborem konkretnej pary okularów warto także sprawdzić, czy posiadają one atesty i certyfikatu Unii Europejskiej oraz spełniają jej normy odnośnie okularów przeciwsłonecznych dla kierowców.

Kierowcy mają do wyboru różne rodzaje okularów przystosowanych do prowadzenia samochodu. Nadają się one do jazdy dziennej oraz nocnej, kiedy również poleca się korzystanie z tego typu akcesoriów. Dobre okulary dla kierowców przystosowane do prowadzenia auta w nocy powinny mieć żółte soczewki, które nie będą przyciemniały obrazu, ale za to zmniejszą rażące światło innych aut. Do jazdy dziennej przy dużym natężeniu światła słonecznego doskonale sprawdzą się natomiast tzw. lustrzanki, czyli okulary przeciwsłoneczne odbijające promienie słoneczne.

Podobne artykuły