Róże to jeden z najpiękniejszych gatunków kwiatów, niektóre osoby obawiają się ich upraw, jednak jest to błędne przekonanie i nieuzasadnione obawy. Nie będąc pewnym, który rodzaj spełni oczekiwania ogrodnika, warto zapoznać się z cechami charakterystycznymi poszczególnych.
Szkółka Hyży – rodzaje róż
Najbardziej obszerną i zróżnicowaną grupą są róże pnące, chociaż nie mają własnych organów czepnych, wykorzystują do tego celu swoje kolce. Mogą nimi zaczepiać o podpory, przy których rosną, w wielu przypadkach konieczne jest przywiązywanie róż do wykonanej konstrukcji. Tutaj warto zadbać o ukośne lub poziome prowadzenie pędów róż bezpośrednio przy podporach, taki zabieg sprawia, że róże mają bardziej obfite kwitnienie. Taką wskazówkę kieruje do swoich klientów szkółka hyży, która w swojej ofercie ma wiele gatunków róż. Idealnym miejscem do sadzenia róż pnących jest bliskie sąsiedztwo murów, pergoli, słupów – czyli różnego rodzaju konstrukcji przestrzennych. Dobrze działają na nie promienie słoneczne, dobrze, gdy rośliny mają do nich dostęp przez co najmniej pół dnia. Spośród róż pnących, najwięcej zalicza się do grupy o nazwie „Climber”, mogą osiągać długość nawet 3 metrów, rosną pionowo i powstają z nich duże kwiaty. Drugą odmianą róż pnących jest „Rambler”, charakteryzują się silnym wzrostem i bardzo długimi, elastycznymi pędami. Warto wspomnieć także o pięknej odmianie – Klettermaxe – zdecydowanie wyróżniają się na tle wszystkich dostępnych na rynku gatunków róż. Mają piękne kwiaty i urzekają zapachem, bardzo szybko rosną i wykazują się wysokim poziomem zdrowotności. W niewielkich ogrodach idealne będą róże miniaturowe, rosną do maksymalnej wysokości 50 centymetrów, mają drobne liście, dla których kontrastem są wielokolorowe kwiaty. Pięknie prezentują się w donicach, korytkach ustawionych przed domem, na parapecie. Najnowsze odmiany, które oferuje szkółka hyży mają największą odporność na choroby grzybowe. Róże miniaturowe mogą być uznawane za rabatowe, różnią się właściwie tylko wysokością.
Róże okrywowe i parkowe
Róże okrywowe są stosunkowo młodym gatunkiem tych roślin, czasem nazywa się je płożącymi, ponieważ mają dużo rozgałęzień. W drugiej odsłonie może osiągać duże rozmiary i wysokość, obie wersje łączą silne krzewienie, gęsto występujące i zdrowe liście oraz długotrwałość krzewów. Mnóstwo odmian kwitnie aż do samej zimy, na ich wygląd nie wpływają nawet najgorsze warunki atmosferyczne. Róże okrywowe nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych, są więc łatwe w uprawie, podcinanie jest całkowicie zbędne, nie przeszkadzają im nawet niskie temperatury powietrza. W przypadku nadejścia surowej zimy można je przyciąć, szybko się odbudują. Chcąc posadzić w ogrodzie wyjątkowe róże, parkowe z pewnością spełniają wszelkie niezbędne kryteria. Jest to najbardziej różnorodny gatunek – właściwie od pojedynczych, z małą ilością kwiatów po duże i aromatyczne. W grupie róż parkowych krzewy rosną bardzo wysokie, w niektórych przypadkach osiągają nawet 2 metry, podobnie jak róże okrywowe są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.