Wino pojawia się na stołach na każdej uroczystości, niezależnie od jej charakteru trunek sprawdza się idealnie. Występuje wiele rodzajów tego alkoholu, dlatego wielbiciele każdego smaku znajdą dla siebie odpowiedni gatunek. Z pewnością wiele osób zastanawia się, w jaki sposób przechowywać wino w domu oraz poszukuje idealnego sposobu na jego serwowanie.
Blog o winie – źródło niezbędnej wiedzy
Aby zdobyć wszystkie cenne informacje, warto znaleźć w sieci ciekawy blog o winie, który może być źródłem wielu inspiracji, porad. Należy zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że ogromne znaczenie ma między innymi sposób przechowywania trunku. Od tego zależy jego jakość, zwłaszcza w przypadku win szlachetnych – zaleca się dla nich składowanie w piwnicy. Wszystko to dlatego, że wino nie powinno być wystawiane na działanie zarówno światła, jak i ciepła, a także wstrząsów. Niewskazane są ponadto wahania temperatury, w permanentnie zacienionym miejscu można zapewnić zatem najlepsze warunki. Jeżeli w miejscu przechowywania panuje wysoka temperatura proces starzenia się wina znacznie przyspiesza, co znacząco wpływa na skrócenie żywotności. Negatywnie oddziałują również niskie temperatury, które mają destrukcyjny wpływ na strukturę wina. Każdy profesjonalny blog o winie zawiera wiele ciekawostek, w tym również taką, że każde wina lepszej jakości wymagają delikatnego obchodzenia się z nimi. Oddziaływanie niewłaściwych wartości temperatury zauważa się jednak w każdym rodzaju trunku. Wystarczy wykonać proste doświadczenia, które to udowodnią, na przykład włożenie wina musującego do zamrażarki spowoduje eksplozję butelki. Natomiast pozostawienie butelki w nagrzanym samochodzie doprowadzi do wycieku wina, nawet gdy ma się pewność, iż zostało ono dokładnie zamknięte.
Podawanie wina – kilka najważniejszych zasad
Blog o winie przekazuje także istotne informacje na temat podawania wina, najważniejsze jest to, aby na około godzinę przed zaserwowaniem postawić butelkę w docelowym pomieszczeniu. W momencie przelewania trunku do karafki temperatura dość szybko ulegnie podwyższeniu o 1-2 stopnie Celsjusza, a w kieliszkach osiągnie temperaturę do 18 stopni. Ta zasada dotyczy czerwonego wina, białe natomiast powinno się przed rozlaniem umieścić w lodówce lub wiaderku z lodem, na mniej więcej 20 minut. Odmiany eleganckie, takie jak białe burgundy powinno podawać się w nieco wyższej temperaturze, zachwycają wtedy spektrum subtelnych aromatów. Niższa temperatura powinna być zastosowana do win musujących oraz szampanów. Blog o winie może przynieść rady dotyczące poziomu wilgotności, okazuje się, że powinna ona kształtować się na poziomie 70%. Zapewnia to dobrą ochronę korka butelki, ponieważ stanowi on kluczowy element procesu oddychania trunku, zwłaszcza tego dojrzewającego. Dzięki temu do wnętrza butelki mogą przedostawać się minimalne ilości tlenu i doprowadzić do pozbycia się substancji lotnych. Jest to możliwe w wyniku odpowiedniego stopnia nawilżenia korka, pomoże ponadto horyzontalny sposób składowania butelek.