Samochód nie tylko ma za zadanie przewieźć nas z miejsca na miejsce, ale również ma nam zapewnić odpowiedni komfort takiej podróży. Ponieważ bywa, że droga jest naprawdę daleka, dobrze gdy towarzyszy nam w jej trakcie jakaś muzyka - tym bardziej gdy jesteśmy sami i monotonna jazda byłaby wręcz niebezpieczna. Jakość dźwięku nie dla każdego się liczy, ale wiele osób ceni sobie przyjemne wrażenia akustyczne. By zapewnić odpowiednią jakość dźwięku, trzeba kupić dobre głośniki do auta. Tylko jakie?
Standardowe czy specjalne?
Warto zwrócić uwagę, że nagłośnienie do samochodu jest już tak naprawdę jego nieodłączną, składową częścią. We współczesnych autach wszystko jest już fabrycznie zamontowane, a problem leży w tym, że często to fabryczne nagłośnienie pozostawia wiele do życzenia. Trzeba powiedzieć sobie jasno, że rzeczywiście pojazd nie jest przeznaczony głównie do słuchania w nim muzyki, lecz do jazdy nim z miejsca na miejsce. Dlatego przy wybieraniu dla siebie konkretnego pojazdu zwracajmy zawsze uwagę na specyficzne, ściśle na tej jeździe skoncentrowane układy i elementy. Nie oznacza to jednak, że jeśli ktoś chce zapewnić sobie lepszą jakość muzycznych wrażeń w swoim samochodzie, to nie może zmienić fabrycznego nagłośnienia. Wręcz powinien - i ma na to wiele możliwości!
Car-audio - kwestia głośników
Najważniejsze w odpowiednim nagłośnieniu jest oczywiście wybranie stosownych głośników. Niektórzy świetnie się na tym znają i od razu wiedzą co oraz w jakiej sytuacji należy kupić. Wnętrze pojazdu jest jednak dość specyficzną przestrzenią, więc większość osób musi się rozeznać w sytuacji. Nie ułatwia sprawy wielki wybór różnych głośników, które w tym momencie można znaleźć w sklepach stacjonarnych i internetowych. Warto zatem wyjaśnić, że najważniejsze przy wyborze głośników są następujące elementy:
- rozmiar membrany
- materiał membrany
- moc głośników (znamionowa oraz impulsowa)
- pasmo przenoszenia.
Zwracając uwagę na te 4 parametry, jesteśmy w stanie wybrać coś odpowiedniego dla swojego wozu. Oczywiście, ważny będzie również odpowiedni montaż takich głośników, a nawet kwestia kabli, które czasem trzeba będzie wymienić, jednak niewątpliwie dobra jakość głośników jest sama w sobie najważniejsza.
Głośniki do auta - parametry
Wiemy już na czym się skupiać, ale trzeba również dowiedzieć się jakie zapisy co oznaczają - tylko w takim wypadku będziemy mogli stwierdzić co odrzucić z góry, czego zakup rozważyć, a na co warto się zdecydować. Jeśli chodzi o rozmiar membrany, to od jej wielkości zależy jakość otrzymywanego dźwięku. Zatem warto, by wielkość średnicy membrany była możliwie jak największa. Jeśli chodzi o zastosowany materiał, można wybierać wśród membran wykonanych z papieru, polipropylenu, aluminium i magnezu, włókien węglowych, jak i można zdecydować się na głośniki, w których membrana jest wykonana z włókna kevlarowego i szklanego. Najtańsze są oczywiście wersje papierowe, które zresztą są także najpopularniejsze. Można zdecydować się właśnie na takie produkty, jednak jeśli ktoś chce zainwestować w coś solidniejszego, powinien wybrać membrany z włókna węglowego, kevlarowego czy szklanego. To mocne, a jednocześnie lekkie materiały.
Z kolei jeśli chodzi o moc głośników, najbardziej należy się skupić na zapisach dotyczących raczej mocy znamionowej. Określa ona moc sygnału możliwą do utrzymania przez dłuższy czas. To właśnie ten parametr powinien być spory. Trzeba go jednak dostosować do mocy wzmacniacza - żeby moc głośników była co najmniej równa lub większa od niego. Inaczej zestaw car-audio może stwarzać problem. Jeśli zaś chodzi o pasmo przenoszenia, pojęcie to dotyczy zakresu częstotliwości sygnału odtwarzanego przez głośniki samochodowe. Ucho ludzkie jest w stanie wychwycić dźwięk między około 16 Hz a 20 000 Hz. Takie wartości są zatem najbardziej odpowiednie. Jednak jeśli nie ogranicza Cię cena, zainwestuj i w lepsze głośniki. Wielu znawców uważa bowiem, że choć człowiek nie słyszy niższych i wyższych dźwięków, to wpływają one znacznie na jakość odbieranego dźwięku.