Co zrobić, by stać się grafikiem komputerowym

Co zrobić, by stać się grafikiem komputerowym

Wraz ze wzrostem technologii wzrosło zapotrzebowanie na grafików komputerowych. By uprawiać ten zawód winno posiadać umiejętności artystyczne oraz talent estetyczny. Jeśli masz takie cechy, być może to praca właśnie dla Ciebie.

Kim jest grafik komputerowy?

Głównym zadaniem grafika jest kreowanie przeróżnych projektów graficznych za pomocą specjalnych programów komputerowych takich jak Adobe Photoshop czy Photo Draw. Zawód ten wiąże się z ogromną kreatywnością, która owocuje przy tworzeniu określonej grafiki. Pracy w tej branży należy szukać w agencjach reklamowych, mediach, wydawnictwach czy studiach graficznych. Praca grafików skupia się na takich czynnościach jak obróbka fotografii, kreowanie wizualizacji, logotypów, banerów, ulotek, plakatów, okładek książek lub czasopism. Fachowcy w tej branży są na wagę złota. Jeśli chcemy pracować w tej profesji musimy posiadać umiejętność pracy w kilku programach graficznych. Warto wzbogacić swą wiedzę poprzez specjalne kursy czy szkolenia z dziedziny grafiki komputerowej. Taką ofertę zwykle posiadają szkoły policealne. Najlepsi graficy zwykle wychodzą z pod skrzydeł Akademii Sztuk Pięknych, ponieważ tam przez 5 lat studiów doskonalona jest własna kreatywność i zmysł poczucia estetyki. Posiadanie dyplomu z tej szkoły plus znajomość dobrych programów daje dużą szansę na pracę w tym zawodzie. Często graficy ukończyli także studia informatyczne lub techniczne. Tak naprawdę w pracy grafika komputerowego znaczenie mają przede wszystkim umiejętności, profesjonalne portfolio i niezwykłą kreatywność.

Co zrobić, by stać się grafikiem komputerowym

Szerzej o pracy grafika

Głównym wymaganiem w trakcie pracy grafika jest umiejętność pracy w graficznych programach komputerowych, specjalnych programach do obróbki zdjęć oraz programach do obróbki i montażu filmów. Do wymagań wpisany jest zmysł artystyczny. Ważna jest wiedza z zakresu psychologii i marketingu, co pozwoli na kreację odpowiedniej reklamy czy plakatu. Praca ta wymaga także niestandardowego myślenia. W swojej pracy grafik często współpracuje z copywriterem, co powoduje, że warto znać również programy do obróbki tekstu. Pensja grafików uzależniona jest od miejsca, w którym jest zatrudniony. Zarobki wahają się od 3500 do 6000 złotych brutto.

Podobne artykuły