Trening młodego psa - o czym należy pamiętać?

Trening młodego psa - o czym należy pamiętać?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, psy w wieku szczenięcym są niezwykle podatne na naukę nowych rzeczy oraz na wypracowanie pożądanych zachowań, które w przyszłości znacznie ułatwią pracę ze zwierzakiem. Warto jednak pamiętać, że szczeniaki równie szybko uczą się pozytywnych zachowań, co negatywnych. Z tego też powodu podczas treningu z młodym psem warto kierować się instrukcjami behawiorystów, którzy potrafią rozpoznawać poszczególne psie zachowania i uczą tego, na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie pracy z psem. W efekcie wspólne treningi okazują się bardziej efektywne, a także są pozbawione negatywnych emocji, na przykład frustracji opiekuna, którą psy niezwykle szybko wyczuwają i która negatywnie wpływa na przebieg całego szkolenia.

Trening młodego psa - o czym należy pamiętać?

Dlaczego podczas treningu z psem należy skupić się na nagradzaniu pozytywnych zachowań?

Podczas treningów z psem wiele osób popełnia bardzo duży błąd, skupiając się na negatywnych zachowaniach i na karceniu zwierzaka. W rezultacie pies zaczyna odczuwać coraz większy lęk przed swoim opiekunem, a wszelkiego rodzaju komendy wykonuje przede wszystkim ze strachu. Z tego też powodu podczas wykonywania tych samych sztuczek z inną osobą zwierzak może się nie słuchać i prowadzić do pojawienia się różnych niebezpiecznych sytuacji. Ponadto strach w przypadku psów budzi coraz większą agresję, którą zwierzak może skierować przeciwko sobie lub przeciwko innym domownikom - taka sytuacja jest niezwykle niebezpieczna oraz trudna do rozwiązania. Wówczas najczęściej niezbędna okazuje się pomoc doświadczonego behawiorysty i cierpliwa praca ze zwierzakiem.

Podczas wspólnych treningów znacznie więcej korzyści przynoszą pozytywne skojarzenia - nauka sztuczek czy pokonywania różnych przeszkód powinna być dla psa ciekawa i satysfakcjonująca. Dzięki temu zwierzak pozbędzie się nadmiaru swojej energii, co pozytywnie wpłynie na jego późniejsze zachowanie w domu i na odpowiedni odpoczynek. Z tego też powodu warto zdecydować się na ciekawe urozmaicenia w trakcie treningów - dobrym sposobem będą zarówno smaczki, jak i ciekawie ułożony tor przeszkód lub towarzystwo ulubionej zabawki.

Podobne artykuły