Światło to niebywale ważny element aranżacji każdego domu czy mieszkania. Może ono nadać pomieszczeniu zupełnie innego klimatu niż ma to miejsce w towarzystwie naturalnego światła słonecznego. Każdy z nas chciałby, żeby wnętrze jego domu było atrakcyjne zarówno w dzień, jak i wieczorami. Z tego względu, rodzaj oświetlenia powinien być wybrany już na etapie tworzenia wykończenia.
Nie zawsze wystarczy powiesić lampę na środku pokoju. Zdarza się, że do montażu oświetlenia będzie konieczne wykonywanie suchej zabudowy, co ma miejsce właśnie w przypadku omawianych poniżej opraw oświetleniowych.
Dlaczego dobre oświetlenie w domu jest istotne?
Musimy pamiętać, że światło każdego rodzaju ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie. Sztuczne oświetlenie w domu powinno być mocne, ale niezbyt intensywne. Ma poprawiać nasz nastrój, a nie nas rozpraszać. Najlepiej podczas projektowania wnętrza uwzględnić kilka opcji oświetlenia. Pierwszym z nich jest zawsze światło główne. Służy nam ono do wykonywania czynności takich jak czytanie czy nawet sprzątanie. Oprócz niego, dobrze jest wmontować tzw. doświetlanie w miejscach przydatnych. Przykładem są chociażby oprawy zwieszane nad wyspą bądź pasek LED pod meblami, oświetlający blat podczas gotowania.
To jednak nie wszystko. Kluczowym elementem jest także oświetlenie wypoczynkowe. Chodzi tutaj głównie o lampy bądź oprawy, emitujące mało intensywny strumień światła. Ich używanie ma przeważnie charakter relaksacyjny i może występować niemalże w każdym pomieszczeniu.
Jakie rodzaje opraw wyróżniamy?
Rynek oświetleniowy oferuje nam szereg pozycji dotyczących właśnie opraw. Najbardziej podstawową grupą są oprawy podtynkowe. Inaczej nazywane wpuszczanymi, charakteryzują się niesamowitą oszczędnością miejsca, co doskonale przydaje się w małych pomieszczeniach. Mogą mieć kształt oczek bądź nawet kwadratów, a ich montaż wymaga konstrukcji sufitu podwieszanego.
Podobnie jest w przypadku opraw natynkowych. Te z kolei w odróżnieniu od wcześniej omawianych, wystają obrębem poza powierzchnię. Ich odrębność jest nieco większa, a producenci są w stanie wymyślać coraz to nowsze wzory. Do opraw natynkowych zalicza się oświetlenie o różnorodnym kształcie i wielkości. Mogą to być tuby, sześciany czy nawet linie. Ważne jest, aby sama oprawa nie była oddzielona niczym od miejsca montażu czyli sufitu. Takie cechy przypisuje się wyłącznie takiemu oświetleniu jak oprawy zwieszane. Ich występowanie możemy najczęściej zaobserwować w kuchniach bądź jadalniach, gdzie zwieszane na długiej linie, doskonale uzupełniają całe wnętrze.
Cechy opraw oświetleniowych
Oprawy oświetleniowe charakteryzują się emisją światła punktowego. Oznacza to, że nie rozprzestrzeniają promieni na cały obszar, a jedynie doświetlają wskazany punkt. Ten można oczywiście ustawić względem swoich preferencji oraz zmieniać go, kiedy tylko przyjdzie na to ochota. Sporą zaletą opraw oświetleniowych jest funkcjonowanie w technologii LED. Dzięki temu, mogą one posiadać moduły przeznaczone do zdalnego sterowania. Takie udogodnienie pozwala zapalać i gasić światło będąc oddalonym od niego nawet o setki kilometrów. Wystarczy jedynie połączenie do sieci WiFi. Dostępnych jest oczywiście jeszcze sporo funkcji, jak chociażby zmiana barwy czy kolorów oświetlenia, a także ustawienie dziennego biorytmu, wygodnego dla użytkownika.