Czy kasy samoobsługowe zostaną zastąpione lepszym rozwiązaniem?

Czy kasy samoobsługowe zostaną zastąpione lepszym rozwiązaniem?

Wdrożenie kas bezobsługowych w największych sieciach sklepów jest ogromnym ułatwieniem dla klientów. Takie rozwiązanie umożliwia znaczne przyspieszenie dokonywania zakupów. W tak zwanych godzinach szczytu kolejki do tradycyjnych kas są bardzo długie. Jak się okazuje, nie dla wszystkich kasy samoobsługowe spełniają wszystkie niezbędne kryteria.

Czy kasy samoobsługowe zostaną zastąpione lepszym rozwiązaniem?

Zastąpienie kas samoobsługowym innymi

Kasy samoobsługowe zaczęły pojawiać się nagminnie w czerwcu bieżącego roku. Branża jednak stara się pracować nad kolejnymi udogodnieniami. Amazon przeprowadził już testy w postaci wdrożenia sprzedaży bez konieczności korzystania z kas. To nic innego jak technologia Just Walk Out, która nie jest nowością. Do sklepu wchodzi się przez specjalne bramki, a następnie skanuje się kod QR w aplikacji. Opcjonalnie można przyłożyć dłoń do czytnika lub kartę powiązaną z kontem Amazona. Sięganie poszczególnych produktów wiąże się z dodaniem ich automatycznie do wirtualnego koszyka zakupowego. Rezygnacja z danego artykułu jest oczywiście odnotowana.

Jak opłacić zakupy?

Po skończeniu zakupów klient przechodzi przez bramkę, a Amazon pobiera odpowiednią kwotę za sprawunki. W ten sposób unika się wszystkiego, co najbardziej irytuje w tradycyjnych sklepach – kolejek i frustracji kasjerów. Opisywana technologia zdobyła wiele zwolenników, Amazon wprowadził takie rozwiązanie już w 13 sklepach. Oznacza to, że tak naprawdę każda sieć może wprowadzić tego rodzaju udogodnienie. W Polsce na dobrej drodze do tego jest Żabka, która już teraz pozwala na dokonywanie szybszych zakupów. Służy do tego system Żappka Store. Niezbędne jest przeprowadzenie jeszcze wielu testów, ale starania zostały już podjęte. Poszukiwanie lepszych sposobów jest konieczne, ponieważ kasy samoobsługowe mają to do siebie, że czasami się zacinają. Wówczas niezbędna jest natychmiastowa pomoc osoby z obsługi. Zakup artykułów alkoholowych oraz nikotynowych również wymagają wspomnianej interwencji. To już wydłuża czas dokonywania zakupów. Sklepy z możliwością samoobsługi będą na porządku dziennym, co już można zauważyć.

Podobne artykuły