Czynniki wpływające na sukces lub niepowodzenie firmy.

Czynniki wpływające na sukces lub niepowodzenie firmy.

Każdy, kto decyduje się na otworzenie biznesu liczy na to, że jego firma będzie w przyszłości osiągać zyski, a tym samym prowadzanie działalności będzie dla niego opłacalne. Wielu przedsiębiorców za sukces w prowadzeniu firmy uważa sytuacje, w której przedsiębiorstwo: przynosi zamierzone zyski, posiada ugruntowaną pozycję na rynku oraz cieszy się dobrą opinią wśród klientów i kontrahentów.

Od czego zależy sukces bądź niepowodzenie firmy?

Jeżeli decydujemy się na prowadzenie działalności gospodarczej musimy pamiętać o tym, że to czy nasza firma odniesie sukces czy niepowodzenie zależy w dużej mierze od nas i naszych decyzji. Należy zwrócić jednak uwagę na fakt, że nie zawsze na wszystko mamy wpływ. W życiu zdarzają się różne sytuacje, które pozostają poza naszą kontrolą. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje czynników, które mają wpływ na przyszłość naszej firmy. Są to czynniki: wewnętrzne i zewnętrzne.

Czynniki wpływające na sukces lub niepowodzenie firmy.

Znaczenie czynników wewnętrznych.

Można powiedzieć, że to właśnie czynniki wewnętrzne maja kluczowy wpływ na to czy nasza firma zdoła odnieść sukces. Do tej grupy czynników zaliczamy przede wszystkim: lokalizacje firmy, zdolność finansową, organizacje i zarządzenie biznesem. Wybierając miejsce na lokalizacje naszego przedsiębiorstwa powinniśmy wziąć pod uwagę szereg czynników. Warto zwrócić uwagę między innymi na to: czy nasza firma będzie w danej lokalizacji dostępna dla klientów, czy w okolicy działa wiele firm z tej samej branży, jakie warunki klimatyczne panują na danym obszarze, czy będziemy w stanie zapewnić sobie stały dostęp do dostaw surowców.

Rodzaje czynników zewnętrznych.

Czynniki zewnętrze odnoszą się do aspektów prawnych oraz obecnej sytuacji na rynku. Do czynników zewnętrznych zaliczamy przede wszystkim: rodzaj i wielkość rynku, skuteczność firm konkurencyjnych oraz tworzenie odpowiedniej strategii biznesu. Czynniki zewnętrzne są zazwyczaj łatwiejsze do uchwycenia niż czynniki wewnętrzne. Jeżeli jednak zależy nam na sukcesie prowadzonego przez nas przedsiębiorstwa nie powinniśmy ich lekceważyć.

Podobne artykuły