Gabinet lekarski – jak założyć?

Gabinet lekarski – jak założyć?

Gabinet medyczny oferuje usługi dotyczące wsparcia leczniczego. Są one stawiane na równi z oddziałami publicznej opieki medycznej. Najczęściej tego typu gabinety są prywatne, co powoduje, że usługi są odpłatne. Wyjątek stanowi sytuacja, w której gabinet ma podpisaną umowę z NFZ dotyczącą finansowania świadczeń zdrowotnych. Jak zatem założyć taki biznes?

Kto może założyć gabinet lekarski?

Wymagania dotyczące prowadzenia gabinetu lekarskiego zostały zawarte w 18. Artykule ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Zgodnie z nią, by lekarz mógł wykonywać indywidualną praktykę lekarską musi posiadać prawo do wykonywania zawodu, posiadać pomieszczenie przeznaczone do wykonywania świadczeń zdrowotnych, wyposażone w produkty lecznicze, wyroby medyczne, aparaturę i sprzęt medyczny dostosowany do rodzaju i zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych. Lekarz ten musi pozyskać opinię właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o spełnieniu kryteriów wymaganych do udzielania konkretnych świadczeń zdrowotnych. Ponadto musi mieć wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Gabinet lekarski – jak założyć?

Wpis na listę członków izby lekarskiej

Każdy lekarz, który posiada aktualne prawe do wykonywania zawodu nadane przez okręgową radę lekarską uzyskuje także wpis na listę członków izby lekarskiej. Jeśli dany zawód wykonywany jest na obszarze większej ilości izb lekarskich, lekarz posiada wpis w wybranej okręgowej izbie lekarskiej. Decyzję tą podejmuje samodzielnie.

Czy gabinet może zostać przez osobę niebędącą lekarzem?

W Polsce taki gabinet może założyć osoba, która nie posiada wykształcenia kierunkowego. W takiej sytuacji jest zobowiązana do założenia niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej i na jej podstawie ma możliwość otworzenia gabinetu lekarskiego. Ponadto musi posiadać miejsce oraz urządzenia, które spełniają kryteria ogólnoprzestrzenne, sanitarne oraz instalacyjne, wykorzystywać wyroby, które są zgodne z ustawą o wyrobach medycznych z 2010 roku, zagwarantować wykonywane świadczeń zdrowotnych przez osoby wykonujące zawód medyczny oraz zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

 

 

 

Podobne artykuły