Zagórz w Bieszczadach - co zobaczyć?

Zagórz w Bieszczadach - co zobaczyć?

Marzenie o domku w Bieszczadach przerabiało już wiele osób, czemu trudno się dziwić. Piękne, malownicze krajobrazy, mnóstwo szlaków turystycznych, wiele szczytów do zdobycia i tyle samo atrakcji dla całych rodzin. Jednym z miejsc o wyjątkowym znaczeniu jest Zagórz, który stanowi punkt początkowy Bieszczad -  w znaczeniu dosłownym. Informuje już o tym tablica, którą mija się przy wjeździe do miasta, w którym znajduje się między innymi jedyny podkarpacki kompleks skoczni narciarskich.

Zagórz w Bieszczadach - co zobaczyć?

Zagórz – wyjątkowe miasto w Bieszczadach

Pierwsza wzmianka o miejscowości zagórz pojawiła się w 1343 roku, początkowo była to niewielka wioska. Gospodarka zyskała najwięcej w roku 1872, kiedy wybudowano linię kolejową, której funkcjonowanie później zawieszono. Zagórz był miejscem akcji filmowych, na przykład „Ogniomistrz Kaleń” był nagrywany przed wartownią Straży Ochrony Kolei, a role statystów odgrywali mieszkańcy. W głąb Bieszczadów najlepiej wybrać się właśnie z Zagórza, pomogą w tym z całą pewnością kursujące busy. Podczas wycieczek można podziwiać rzekę Osławę – idealne miejsce na letnią kąpiel między jednym, a drugim szlakiem turystycznym. Uwagę zwróci z pewnością również Klasztor Ojców Karmelitów Bosych, zwłaszcza, że znajduje się w nim taras widokowy ulokowany na wysokości aż 22 metrów. W celu upamiętnienia tego miejsca opisano je w książce pod tytułem „Pan Samochodzik i klasztor w Zagórzu”, wydanej w 2010 roku. Na uwagę zasługuje ponadto fakt, że w szczególny sposób uhonorowano papieża Jana Pawła II – wyznaczono tak zwany Szlak Papieski – rozciąga się on od Dworca PKP do wspomnianego Klasztoru. Postać Jana Pawła II jest również Honorowym Obywatelem Miasta i  Gminy Zagórz.

Czym jeszcze zachwyca Zagórz?

Odwiedzając Zagórz nie można odpuścić sobie wycieczki do wąwozu zlokalizowanego w pobliżu linii kolejowej, której trasa prowadzi do Łupkowa. Widoczna jest tam cały czas część herbu słowackiego, wykutego w skałach w 1941 roku. Fani skoków narciarskich mogą udać się na zwiedzanie kompleksu skoczni narciarskich, aby poczuć atmosferę zimowych wydarzeń sportowych. Chcąc odwiedzić ciekawy szlak, można udać się do Mokrego, gdzie przebiegają trasy dla pieszych i rowerzystów. Co ciekawe Polski odcinek szlaku przebiega przez Czechy, Austrię, Węgry, Słowację, Polskę oraz Ukrainę, a jego otwarcie miało miejsce w październiku 2004 roku. W Gminie Zagórz funkcjonuje także Klub Sportowy Juventus Poraż – doskonale znany pierwszy człon nazwy sprawia, że skojarzenia są bardzo dobre. Odnosi lokalne i ogólnopolskie sukcesy, co sprawia, że ma swoje wierne grono kibiców, którzy wspierają tamtejszych piłkarzy najlepiej, jak tylko potrafią. Na ternie Gminy Zagórz znajduje się kilka miejscowości, każdą z nich warto odwiedzić. Na mapie można zlokalizować między innymi Morochów, Brzozowiec, Kalnicę, Czaszyn oraz Olchową. Ten urokliwy zakątek Bieszczad ma swoją magiczną stronę, tamtejszy klimat trudno porównać z jakimkolwiek innym. Świeże powietrze, łono natury i same najpiękniejsze wspomnienia.

Podobne artykuły