Polaris

Polaris

W latach dziewięćdziesiątych w Polsce dużą popularność zaczęły zdobywać quady. Wokół nich narodził się jednak wiele mitów a kwestie związane z tym kto może nimi jeździć, lub to czy są one bezpieczne, nadal pojawiają się w wielu dyskusjach. Często powszechnie panująca opinia o tych maszynach, nie ma jednak wiele wspólnego z rzeczywistością.

Czy jazda quadami jest bezpieczna?

W opinii publicznej utarło się stwierdzenie, że quady są bezpieczniejsze niż motocykle. Nie do końca tak jest gdy, jazda quadem wymaga nie lada umiejętności i wprawy więc śmiało można stwierdzić, że jest to mit. Teoretycznie jest to pojazd czterokołowy, więc ryzyko wywrotki jest mniejsze niż wypadku jazdy motocyklem, jednak wpadnięcie w poślizg lub utracenie kontroli nad pojazdem jest tak samo duże, więc ostatecznie wychodzi na to samo. Tak jak w przypadku jazdy motocyklem lub samochodem, kluczem do bezpieczeństwa będzie opanowanie podstaw jazdy z doświadczonym instruktorem, które zaznajomi kursanta z podstawami prowadzenia tego typu pojazdu. Należy zdecydowanie przestrzec przed uczeniem się jazdy quadem na własną rękę. Jest to co prawda kuszące, gdyż na rynku istnieje wiele firm, takich jak Polaris, umożliwiających swobodny dostęp do tych maszyn, jednak bez odpowiednich umiejętności będzie to niebezpieczne i nielegalne. Nielegalne ze względu na to, że aby prowadzić dowolny pojazd czterokołowy należy mieć prawo jazdy.

Polaris

Uprawnienia na quady

Na prowadzenie pojazdów czterokołowych wymagane jest posiadanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy. Nie zawsze jest to jednak kategoria B. W wielu przypadkach, a dokładniej w maszynach o mniejszej mocy, których wiele jest dostępnych na rynku, choćby marki Polaris, wystarczy kategoria A1. Na niektóre kłady odpowiednie uprawnienia mogą zdobyć już osoby czternastoletnie. Są to te same dokumenty, które dają prawo do poruszania się motorowerem. W każdym razie należy jednak pamiętać, że quady są pojazdami, wymagającymi od kierowcy bardzo wysokich umiejętności i przy nauce jazdy, należy kierować się chęcią zdobycia odpowiednich kompetencji a nie tylko wyrobieniem sobie dokumentu.

Jakie są rodzaje quadów?

Oferta dostępnych na rynku maszyn, jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Większość osób kojarzy quady tylko z jazdą po lesie, ale trzeba pamiętać, że istnieją modele do jazdy po drogach asfaltowych, mogące służyć do wygodnego przemieszczania się po mieście lub na wsi. Szerokie spektrum modeli oferuje firma Polaris, oferująca quady do różnych zastosowań.

Tekst powstał przy współpracy ze specjalistami z firmy skutery-krakow.pl.

Podobne artykuły