Nauka zaplatania makramy, jako wyjątkowe hobby

Nauka zaplatania makramy, jako wyjątkowe hobby

Odnalezienie najlepszego dla siebie hobby może czasami zajmować dość dużo czasu. Jest ono jednak bardzo potrzebne, ponieważ pozwala na relaks po ciężkim dniu. Każdemu potrzebny jest odpoczynek, niekoniecznie bierny. Jednym z bardzo popularnych w ostatnim czasie zajęć jest zaplatanie makramy, czyli wiszących splotów. Pełnią one funkcje ozdobne w wielu domach.

Nauka zaplatania makramy, jako wyjątkowe hobby

Od czego zacząć naukę zaplatania makramy?

Rękodzieło cały czas jest bardzo popularne, choć nie zawsze doceniane. Jedną z jego form jest makrama, czyli sztuka zaplatania sznurków. Tworzy się z nich misterne wzory, które następnie tworzą oryginalną ozdobę w dowolnym pomieszczeniu. Do nauki należy przygotować oczywiście sznurek oraz patyk do jego zamocowania. Ponadto potrzebne będą nożyczki i… mnóstwo cierpliwości. W Internecie można znaleźć wiele wzorów na ozdoby makramowe. W każdym z nich podane są ilości potrzebnego sznurka oraz sugerowana grubość. W przypadku podjęcia decyzji o zastosowaniu cieńszego, należy liczyć się z tym, że powstały produkt będzie mniejszy.

Podstawowe sploty makramowe

Podstawą każdej makramy jest węzeł mocujący, który musi zostać umieszczony na wspomnianym patyku, ewentualnie kiju. Wystarczy złożyć sznurek na pół i schować jego górną część pod drążkiem. Następnie tworzy się pętelkę, zaciska i można przejść do wyplatania kolejnych węzłów. Dla osoby początkującej wystarczająca jest poza tym jednym, nauka trzech pozostałych. Chodzi o węzły tkacki, spiralny i żebrowy. Można z nich wyczarować prawdziwe cuda, a wyćwiczenie ruchów dzięki nim staje się łatwe i przyjemne. Warto zdawać sobie sprawę, że zaplatanie makramy może uzależnić. Ale jest to dobry skutek, ponieważ uczy cierpliwości i pokory. Początkowo mogą pojawiać się błędy, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wykonywania ćwiczeń dochodzi się do wprawy. Własnoręcznie wyplatana makrama może być wyjątkowym prezentem dla bliskiej osoby. Każdy produkt rękodzielniczy ma w sobie niepowtarzalny urok, ponieważ wiąże się z wieloma godzinami poświęconymi na naukę i wykonanie.

Podobne artykuły