Wielu studentów nie raz zastanawia się nad założeniem własnej działalności gospodarczej po ukończonych studiach. W głowie pojawiają wizje braku posiadania kogoś nad głową. Mimo tego rzadko zdajemy sobie sprawę, że prowadzenie własnego biznesu jest tak odpowiedzialne i trudne zarazem. Przed podjęciem decyzji o założeniu własnej działalności warto skupić się nie tylko na tych pozytywnych, ale też negatywnych skutkach posiadania swojego biznesu. Jakich zatem wad powinno się być świadomym?
Płacenie podatków, ZUS’u oraz innych opłat
Chyba nikt w czasie zakładania firmy nie jest świadomy tych opłaty, ponieważ będąc zatrudnionym u kogoś, wszystkie składki są odprowadzane przez naszego pracodawcę, więc wszystkie te sprawy są na głowie firmy. Decydując się na własny biznes wszystkie te sprawy schodzą na naszą stronę.
Znacznie większa odpowiedzialność
To kolejny aspekt, z którym trzeba się liczyć w trakcie prowadzenia własnej działalności. To na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za sukces firmy oraz sytuację finansową. Wszelkie porażki i niepowodzenia biznesowe obciążają właściciela i to on za nie odpowiada. Pracując na etacie wszystkie te zobowiązania nas nie dotyczą, jedynym naszym zmartwieniem jest to, by oczekiwać na wynagrodzenie za wykonaną pracę.
Mniejsza emerytura
Płacąc niskie składki emerytalne w przyszłości będzie skutkowało niższą emeryturą. Rzadko kto decyduje się na większe składki na rzecz większych sum odkładanych na własne konto.
Brak urlopu oraz określonego czasu pracy
Prowadząc własny biznes nie mamy płatnego urlopu jak ma to miejsce, pracując na pełny etat. Prowadzenie własnej firmy od nas zależy, kiedy i w jakim okresie. Trzeba liczyć się z tym, że w czasie nieprowadzenia działalności przychodów brak. Ponadto nie ma ściśle określonego czasu pracy. W pracy na etacie codziennie przez 5 dni w tygodniu pracować powinniśmy przez 8 godzin. Prowadząc swój biznes mówi się, że jest się w pracy nieustannie, przez 24 godziny na dobę, zwłaszcza na początku działalności czy w czasie kryzysu. Bardzo trudno postawić wówczas wyraźną granicę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.