Pod koniec 2014 r. oddane zostało do użytku Centrum Kongresowe ICE Kraków. Zostało ono zrealizowane w oparciu o zwycięski projekt wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym z 2007 r. Jego autorami są dwie pracowanie architektoniczne Ingarden & Ewý Architekci z Krakowa oraz Arata Isozaki & Associates z Tokyo. Projekt został doceniony za spektakularną bryłę budynku, która świetnie współgra z nadwiślańskim krajobrazem. Kamień węgielny pod Centrum Kongresowe ICE Kraków został wmurowany 28.10.2010 r.
Centrum Kongresowe ICE Kraków na mapie Krakowa
Centrum Kongresowe ICE Kraków jest położone w niezwykle atrakcyjnym miejscu. Zlokalizowano je w samym sercu Krakowa z doskonałym widokiem na Wzgórze Wawelskie oraz nabrzeże wiślane. Dominacja opływowych kształtów oraz szklanych elementów w jego bryle w zamyśle twórców ma przypominać roztapiającą się bryłę lodu, co bezpośrednio nawiązuje do samej nazwy Centrum.
Jeden z twórców zwycięskiego projektu, Krzysztof Ingarden powiedział, że Centrum Kongresowe ICE Kraków ma stanowić nowy punkt na mapie Krakowa w rejonie Wisły oraz podporządkowywać się historycznemu i współczesnemu kontekstowi miejsca swojego usytuowania, czemu służy jego lokalizacja w bliskim sąsiedztwie Wzgórza Wawel, Podgórza oraz dzielnicy Kazimierz.
Elewacja Centrum wykonana została ze szkła oraz blachy tytanowo-cynkowej, którą uzupełniono płytami ceramicznymi i kamiennymi. Przy budowie obiektu wykorzystano m. in. płyty granitowe, wapienne oraz z piaskowca. Wybór takich materiałów nie jest przypadkowy – nawiązują one bowiem bezpośrednio do materiałów składających się na historyczną architekturę Wzgórza Wawelskiego. Wszystko to wraz z licznymi przeszkleniami tworzy charakterystyczną mozaikę oraz fantastyczny efekt wizualny. Cały obiekt podzielony został na cztery niezależne segmenty, które tworzą:
- część północna z Salą Teatralną;
- część wschodnia z foyer;
- część południowa z Salą Audytoryjną;
- część zachodnia z zapleczem.
Centrum ICE Kraków zostało stworzone, aby gościć w swoich progach konferencje, spotkania biznesowe oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym. Jego atutem jest obecność sal o świetnej akustyce, w których wnętrzu mogą odbywać się spektakle operowe oraz koncerty symfoniczne.
Sale i przestrzeń Centrum Kongresowego ICE Kraków
W takim nowoczesnym obiekcie mogą z powodzeniem gościć wydarzenia o zróżnicowanym charakterze. Centralne miejsce w jego konstrukcji zajmuje największe pomieszczenie – Sala Audytoryjna typu winnica. Wydzielone są w niej miejsca dla widowni znajdujące się na wprost oraz po bokach sceny. Sala Audytoryjna pozwala na różne aranżacje widowni i posiada 2100 miejsc siedzących.
Następna, co do wielkości jest Sala Teatralna, która może pomieścić w swoim wnętrzu 600-osobową widownię. Jej atutem jest możliwość przekształcenia w salę bankietową dzięki składanej widowni oraz połączeniem z foyer mieszczącym się na poziomie F0, co pozwala uzyskać aż 1800 m2 powierzchni na jednym poziomie.
Na trzecim piętrze Centrum Kongresowego ICE Kraków mieści się natomiast najmniejsza Sala Kameralna, która sąsiaduje z zespołem sal konferencyjnych. Przy jej budowie zastosowano nowoczesne systemy ścian akustycznych, dzięki którym może być podzielona na dwa osobne pomieszczenia. Podobne rozwiązanie jest obecne także w salach konferencyjnych, z których można uzyskać aż 11 mniejszych pomieszczeń. Ich połączenie z Salą Kameralną oraz holem z kolei umożliwia uzyskanie 1000 m2 płaskiej powierzchni, która z powodzeniem może zostać wykorzystana w celach bankietowych lub ekspozycyjnych.
W celach ekspozycyjnych doskonale sprawdza się także dostępne w Centrum Kongresowym ICE Kraków foyer, które znajduje się na poziomach F0, F1 i F2. Na uwagę zasługują szczególnie jego przeszklone ściany, z których roztacza się widok na Wzgórze Wawelskie i Kazimierz. Wspólnie z Salą Teatralną foyer pozwala na uzyskanie blisko 3500 m2 powierzchni ekspozycyjnej.
Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem: Centrum Konferencyjne ICE Kraków.