Najpopularniejsze smaki Krakowa

Najpopularniejsze smaki Krakowa

Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast. Nic dziwnego, Kazimierz przyciąga swoim urokiem małych uliczek, gdy pogoda sprzyja, można skorzystać ze spaceru wzdłuż nadwiślańskich bulwarów. Kraków jest stolicą smaku małopolski, a dzięki swojej historii zawarte są w niej zakątki innych kultur.

 

Co zjemy?

 

Kraków słynie nie tylko z obwarzanków, które możemy kupić u lokalnych sprzedawców. Kraków jest połączeniem smaków różnych kultur i krajów. Zajdziemy tu kuchnię żydowską, niemiecką, austriacką, czy czeską. Wszystkiego po trochu, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki tak dużej różnorodności kultur mieszkańcy stworzyli swoje niezapomniane przepisy, dzięki którym Kraków i jego okolice mogą słynąć ze wspaniałej kuchni. 

 

Najpopularniejsze smaki Krakowa

 

Historia połączona z kuchnią

 

Czy wiesz, co łączy obwarzanka z Bitwą pod Grunwaldem? Obwarzanki wypieka się w Małopolsce od ponad 600 lat. W czasie wspomnianej bitwy Król Władysław Jagiełło nakazał kucharzom upiec tego pieczywa dla swoich żołnierzy. Na krakowskim Rynku Głównym jest około 180 mobilnych punktów, w których można zakupić ten specjał. Często posypywane są dodatkowo posypką jak sól, sezam, mak lub czarnuszka. Krakowski obwarzanek znajduje się na liście produktów chronionych przez Unię Europejską. Kraków słynie z tak zwanej prababki dzisiejszego burgera, czyli maczanki krakowskiej. Sekret tej niezwykłej typowo street foodowej kompozycji, tkwi w bułce. Jest ona specjalnie przygotowywana, aby nie nasiąkała farszem, który składa się z mięsa, zazwyczaj schabu bądź karkówki z dodatkiem pieczarek i ogórka. Kraków lubi też słodkości. Tradycyjnym specjałem, który został stworzony w czasach ubogości przetworów jest torcik piszinger. Torcik ten składał się z wafli bądź andrutów przełożonych kremem czekoladowym lub kawowym. Stworzył go wiedeński cukiernik. Dzięki swojej prostocie gospodynie domowe mogły go zrobić w każdej chwili, gdy przybywali goście. Do krakowskich słodkich specjałów należy również sernik na kruchym spodzie, ciasto marchewkowe oraz miodownik z przyprawami piernikowymi. Czy wiesz, że jednym z najpopularniejszych wypieków, zaraz po obwarzankach jest chleb prądnicki. Jego nazwa wywodzi się z tego, że większość młynów znajdowała się nad strumieniem o nazwie Prądnik. Wypiek ten słynie z tego, że zachowuje długo swoją świeżość, nawet do dwóch tygodni. Sekretem tak długiego czasu na spożycie jest jeden z wyjątkowych składników, a mianowicie ugotowane ziemniaki lub płatki ziemniaczane. Chleb ten wypiekany był w kształcie owalnym bądź okrągłym. Jest to ciemny rodzaj chleba na zakwasie żytnim. Jego sekretem jest ciemna i gruba skórka. Zgodnie z tym co mówi historia pierwszy chleb wypieczony z czasu letnich zbiorów, zanoszony był królowi na spróbowanie. Nawet gdy stolica została przeniesiona do Warszawy, tradycji tej się trzymano i jeszcze Król Stanisław August, który sprawował panowanie, uraczony był przez burmistrza tym wypiekiem. 

 

Więcej informacji o gastronomii znajdziesz na https://krakowculture.pl/dziedziny/gastronomia/

Podobne artykuły