Bądź ostrożny, używając aplikacji Messenger

Bądź ostrożny, używając aplikacji Messenger

Sytuacja, która miała miejsce na Hacker Way, a związana była z Cambrige Analytica pokazała wiele zatajanych wcześniej wiadomości. Między innymi Facebook wyjawił wiele informacji. Dokładnie chodzi o to, że skanuje on wszystko, to, co wysyłane jest do znajomych. Negatywnie wyjawia się to, że użytkownicy są śledzeni, ale także wątpliwości zostało poddane nienaruszanie standardów mediów społecznościowych.

Świadomość wykonywanych działań

Trzeba być świadomym własnych działań podejmowanych w aplikacji Messenger. W przypadku wysłania zdjęcia, zostaje ono sprawdzane pod kątem potencjalnego naruszenia standardów. Linki przesyłane do innych są traktowane jako kąśliwości do stron, do których prowadzą. Stąd Facebook ma kontrolę nad ewentualną formą naruszenia. Gdy dany adres zostanie zapamiętany jako spam to jego zamieszczenie na Facebooku będzie blokowane.

Bądź ostrożny, używając aplikacji Messenger

Skutki afery z Cambridge Analityca

Po wyjawionej aferze powiązanej z Cambridge Analityca, Facebook zastosował zasadę transparentności. W trakcie wywiadu dla VOX, Mark Zuckerberg wyjawił tajone dotąd informacje odnośnie skanowania treści. Choć tak naprawdę osoby, które szerzej zaznajomiły się z polityką Facebooka wiedziały już od dawna, że wszelkie wykonywane przez nas działania na Facebooku są kontrolowane przez zautomatyzowane narzędzia pod kątem nienaruszania standardów. Jest to przydatne podczas rozpoznawania treści, szerzących pedofilię oraz w przypadku jej zapobieganiu. Gdy system zauważy takie działania są one automatycznie wstrzymywane oraz całe konto blokowane. Treści te zostają w bazie systemu na potrzeby działań stróżów prawa.

Opcja szyfrowania konwersacji

To, co naprawdę może zatrwożyć to, to że dane te mogą być osiągalne także dla osób z poza tego sytemu. Jest na to sposób, choć nie do końca jest przyjazny użytkownikom, bo wymaga kilku czynności. Polega to na włączeniu „tajnej konwersacji”. W systemach Android i iOS dokonuje się tego za pomocą ikony z wykrzyknikiem w wybranej konwersacji i wybraniu „Przejdź do tajnej konwersacji”. W  iPhone’ach i iPad’ach konieczne jest założenie nowej konwersacji i włączenie opcji „Tajna”. Działania te trzeba powtarzać przy każdej wybranej konwersacji, co jest niewątpliwie dużym nieudogodnieniem.

Podobne artykuły