Język angielski rozwija nie tylko strategie uczenia się, ale także korzystnie oddziałuje na rozwój umysłowy naszego dziecka. To doskonała okazja do poszerzenia perspektyw maluchów, jak i ich świadomości społecznej i kulturalnej, co jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, dążących do powszechnej globalizacji. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zajęcia z języka angielskiego w przedszkolu odbywają się na zasadzie zabawy, co nie jest dla najmłodszych żadną udręką, a wręcz przeciwnie ciekawym doświadczeniem. Dzieci w tym okresie chłoną wszystkie dostarczane do nich informacje także i te związane z nabywaniem języka obcego, co niestety zanika wraz z wiekiem oraz jest już w zasadzie niemożliwe, gdyż szkoła i nauka w niej odbywa się już na innych zasadach oraz okolicznościach.
Angielski a rozwój językowy
Zauważono, że młodsze dzieci znacznie lepiej pochłaniają wiedzę na temat systemu fonologicznego, czyli prosto mówiąc, dźwięków języka angielskiego. Wynika to głównie z tego, że ich aparat mowy jest dość elastyczny, dzięki czemu bez problemu przyswajają angielską mowę oraz prawidłową intonację. Umiejętność ta pozytywnie przekłada się również na rozumienie ze słuchu. Wraz z wiekiem umiejętność ta staje się trudniejsza. Dzieci osłuchane z językiem angielskim w przedszkolu bardzo szybko łapią jakie komunikaty kieruje do nich nauczyciel oraz różne nagrania czy bajki w języku angielskim są dla nich zrozumiałe. W wieku przedszkolnym maluchy nadal przyswajają swój ojczysty język, a robiąc to jednocześnie z językiem angielskim podnoszą własną świadomość językową oraz rozwijają zarówno jedną, jak i drugą półkulę mózgową.
Zalety płynące z nauki angielskiego
Dzieci są bardzo błyskotliwe i szybko zaczynają rozumieć, że angielski służy im do komunikowania się, więc w żadnym wypadku nie odczuwają wstydu z mówienia w tym języku, wręcz przeciwnie chętnie mówią po angielsku. Można to bardzo zauważyć obserwując maluchy w przedszkolach. One nie czują zupełnie skrępowania, błędy językowe nie onieśmielają ich oraz chętnie wypowiadają słowa do końca im niezrozumiałe. Jest to dla nich zupełnie naturalne, gdyż podobnie mają z własnym językiem ojczystym, który cały czas nabywają. U uczniów w szkole podstawowej widoczny jest już ten wstyd i obawa przed złym wypowiedzeniem słowa czy też frazy. To pokazuje, że warto zapisywać dzieci na te zajęcia nawet jeśli przedszkole, do którego uczęszczają nie posiada tego w ofercie. Wystarczy wyszukać w Internecie np. angielski dla dzieci w krakowie, sprawdzić opinie i umówić się na próbne lekcje.
Im szybciej, tym lepiej
Warto dokładnie przeliczyć ile w praktyce w tygodniu można poświęcić czasu na naukę języka angielskiego. Zwykle jest to maksymalnie od jednego do dwóch razy w tygodniu. Tak naprawdę im wcześniej dziecko rozpocznie swą przygodę z językiem angielskim, tym więcej czasu będzie miało na jego opanowanie, co skutkuje szansą na zdobycie większego poziomu zaawansowania. Ponadto zabawowa forma zajęć sprawia, że dzieci nie czują, że muszą się uczyć, wręcz przeciwnie cieszą się na myśl o jego pojawieniu się.