Instalacja wodna musi znaleźć się w każdym domu i mieszkaniu. Jej prawidłowe wykonanie gwarantuje dostęp do bieżącej wody we wszystkich pomieszczeniach, w których jest to niezbędne, a sama woda jest dostarczana pod właściwym ciśnieniem oraz posiada odpowiednią jakość. Instalacja wodna w domu może być wykonana z różnych materiałów. Aktualnie najpopularniejsze są rury z tworzyw sztucznych i ich miedziane odpowiedniki. Jakie są najważniejsze różnice między nimi i które lepiej sprawdzają się do wykonania domowej instalacji hydraulicznej?
Instalacja wodna w domu z rur plastikowych
Pod nazwą rur z tworzyw sztucznych kryją się bardzo różne materiały, które posiadają zróżnicowane parametry. Rury plastikowe różnią się między sobą stopniem elastyczności, poziomem odporności na oddziaływanie wysokich temperatur oraz trwałością. Rury przeznaczone do wykonywania instalacji wodnej mogą być wykonane z PVC i CPVC, czyli polichlorku winylu i chlorowanego polichlorku. Są to tworzywa, których wytrzymałość termiczna waha się w przedziale od 0 do 50 stopni (PVC) i 0-100 stopni (CPVC). Dobrze sprawdzają się więc w przypadku instalacji wody zimnej. Instalacja wodna w domu dla ciepłej wody może zostać natomiast wykonana z PE-X, czyli polietylenu sieciowanego lub PP, czyli polipropylenu.
Tworzywa sztuczne posiadają liczne właściwości, które docenimy w przypadku wykonania na ich bazie instalacji wodnej w domu. Ze względu na swój charakter, są niepodatne na korozję oraz powstawanie kamienia. Nie przenoszą drgań, a wręcz tłumią szumy oraz są w pełni obojętne pod względem chemicznym. Ich niewątpliwą zaletą jest także lekkość oraz prostota łączenia, co docenią zwłaszcza osoby planujące samodzielne wykonanie instalacji. Wadą jest natomiast przenikanie tleniu przez ścianki rur, co może powodować uszkodzenie metalowych elementów instalacji. Pewnym mankamentem jest także podatność na rozwój bakterii oraz konieczność solidnego przymocowania rur do ścian.
Instalacja wodna w domu z rur miedzianych
Alternatywnym materiałem, z którego można wykonać wysokiej jakości instalację wodną w domu, jest miedź. Rury miedziane są znacznie lżejsze od stalowych, odporne na zmienne temperatury i wysokie ciśnienie oraz promieniowanie UV. Ich stosunkowo mała średnica pozwala na zaoszczędzenie miejsca oraz zużycie mniejszych ilości materiału do wykonania całej instalacji. Rury miedziane są także niepodatne na przenikalnie tlenu, co ma szczególne znaczenie w przypadku instalacji centralnego ogrzewania. Ich niewątpliwym atutem jest także niska podatność na osady z kamienia oraz właściwości antybakteryjne.
Rury miedziane nie są jednak rozwiązaniem idealnym. Podstawowym ich mankamentem jest wysoka cena, dostrzegalna zwłaszcza w porównaniu z dużo tańszymi rurami z tworzyw sztucznych. Pewną wadą jest także podatność na korozję, na którą jest w szczególności narażona instalacja wodna w domu zlokalizowanym w miejscu występowania miękkiej wody, bogatej w CO2. Prawidłowy montaż rur miedzianych wymaga także fachowej wiedzy i umiejętności, jego koszt jest więc zazwyczaj wyższy od wykonania instalacji wodnej opartej o rury plastikowe.