Sprężarki - popularne ich rodzaje i zastosowania

Sprężarki - popularne ich rodzaje i zastosowania

Kompresory to urządzenia, które w dużych ilościach spotyka się w zakładach przemysłowych. Na wielu hurtowniach i halach konieczna jest obecność gazów, takich jak powietrze, które poddaje się sprężaniu. Proces sprężania to nic innego jak mechaniczne zwiększanie ciśnienia czynnika, poprzez zmianę jego objętości czy wymuszenie przepływu.  

Nie ma w tym przypadku większej filozofii. Oprócz wszelakich gałęzi przemysłowych, na sprężone powietrze możemy napotkać się nawet w naszych samochodach czy piłkach do gry. Ten typ czynnika jest tak ważny w naszym życiu, że bez niego świat nie osiągnąłby dziś nawet połowy z tego, co jest na nim obecne. 

Na co patrzymy przy wyborze sprężarki? 

Oczywiście, każdy kompresor ma za zadanie sprężyć powietrze i wszystkie powinny bez problemu to wykonać. Istotne jest jednak, przez jaki czas dane urządzenie ma być na chodzie, a także jaki dokładnie czynnik ma za zadanie sprężać. W tej kwestii kluczowa będzie budowa samego sprzętu. Wyróżniamy dwa podstawowe typy wytwarzania sprężonego gazu. Jednym z nich są sprężarki wyporowe, których zadaniem jest zmniejszenie objętości czynnika. Drugim typem są sprężarki przepływowe, w których sprężony gaz powstaje na skutek ekstremalnego zwiększenia jego prędkości.  

Ważnym aspektem w kwestii doboru sprężarki jest również jej mobilność. Już przed zakupem musimy określić, czy w naszym zakładzie konieczne będzie nabycie stojącej i nieruchomej sprężarki, czy może lepiej wziąć taką z możliwością przemieszczenia.  

Sprężarki - popularne ich rodzaje i zastosowania  

Rodzaje sprężarek wyporowych 

Powiedzieliśmy wcześniej, że ten typ sprężarek powoduje zmianę objętości czynnika i to właśnie w ten sposób następuje sprężenie. Trzeba wspomnieć, że objętość gazu możemy zmniejszać na wiele sposobów i to właśnie dlatego powstało kilka możliwości budowy takich sprzętów. Pierwszym i najprostszym są kompresory tłokowe. Cechują się nieskomplikowaną budową, a mianowicie tłokiem i cylindrem, do którego zasysany jest gaz. Tłok działający pod wpływem energii elektrycznej ściska zassane do szczelnego cylindra powietrze, co w ostateczności powoduje jego sprężenie. 

Następne w kolejności mogą być sprężarki śrubowe. Można śmiało powiedzieć, że posiadają one bardzo prostą budowę, a mianowicie dwie śruby, które kręcąc się wokół własnej osi, schodzą się w przeciwległych do siebie kierunkach. To powoduje zmianę objętości i wymuszenie przepływu czynnika. Do zalet można tutaj dodać możliwość regularnej pracy urządzeń oraz łatwość w rozbiórce sprzętu, a za tym idzie nieskomplikowana naprawa kompresorów. 

Urządzenia przepływowe 

Sprężarki z przepływowym sposobem wytwarzania określonych parametrów czynnika charakteryzują się posiadaniem jakiegoś wirnika, dzięki któremu gaz znajdujący się w środku, będzie nabierał prędkości. Najlepszymi tego przykładami są sprężarki wirowe, diagonalne, osiowe i promieniowe. W każdym z tych rodzajów występuje coś, co pod wpływem kręcenia się, wymusza na powietrzu lub innym czynniku wzrost jego ciśnienia. Zasada działania w poszczególnych typach jest taka sama, jednak różnica pomiędzy nimi polega wyłącznie na sposobie wyrzutu powietrza z łopatki wirnika. 

Podobne artykuły