Technologie bezwykopowe napraw i renowacji sieci kanalizacyjnej

Technologie bezwykopowe napraw i renowacji sieci kanalizacyjnej

Technologie bezwykopowe służące naprawie oraz odnowieniu sieci kanalizacyjnych z roku na rok coraz bardziej zyskują na popularności. Ich zaletą jest ograniczenie do niezbędnego minimum prac prowadzonych na powierzchni ziemi, brak konieczności rozkopywania terenu oraz wysoka skuteczność napraw. Nowoczesne technologie, sprzęt oraz materiały pozwalają metodom bezwykopowym na osiąganie coraz lepszych i trwalszych rezultatów prowadzonych prac.

Technologie bezwykopowe i ich najważniejsze zalety

Technologie bezwykopowe renowacji sieci kanalizacyjnych i wodociągowych stają się coraz popularniejsze. Są w szczególności doceniane na zurbanizowanych obszarach miejskich, w przypadku których wygoda oraz szybkość prowadzenia prac mają ogromne znaczenie dla komfortu i dobrego samopoczucia mieszkańców. Technologie bezwykopowe pozwalają na dokonanie szybkich napraw sieci kanalizacyjnej bez konieczności wykonywania wykopów oraz wysokiej ingerencji w najbliższe otoczenie oraz krajobraz okolicy.

Technologie bezwykopowe są ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych metod renowacji i naprawy sieci wodno-kanalizacyjnych. W wielu przypadkach są także tańsze, gdyż do ich realizacji potrzebna jest mniejsza liczba ludzi oraz znacznie mniej czasu. Istotną zaletą metod bezwykopowych jest także ich przyjazny charakter – prowadzone prace nie są uciążliwe dla mieszkańców, gdyż zastosowane technologie powodują niewielkie utrudnienia w funkcjonowaniu całej sieci kanalizacyjnej. Brak konieczności wykonywania głębokich wykopów w celu odsłonięcia rur pozytywnie wpływa natomiast na wygląd najbliższego otoczenia prac oraz nie niszczy naziemnego krajobrazu.

Technologie bezwykopowe napraw i renowacji sieci kanalizacyjnej

Jakie prace mogą zostać wykonane za pomocą technologii bezwykopowych

Technologie bezwykopowe mogą zostać wykorzystane do wykonywania różnego rodzaju prac renowacyjnych i naprawczych w obrębie sieci wodno-kanalizacyjnych. Najczęściej korzysta się z nich w przypadku uszkodzeń kanalizacji wynikających z nieszczelności złącz, pęknięć i odkształceń wskutek rozrastających się korzeni drzew, przemieszczeń poprzecznych i podłużnych rur oraz zanieczyszczeń zalegających w rurach, które ograniczają ich średnicę oraz drożność.

Wybór odpowiedniej metody bezwykopowej dokonywany jest na podstawie monitoringu kanalizacji oraz rozpoznania problemu związanego z jej nieprawidłowym funkcjonowaniem. W zależności od stwierdzonego problemu zastosowane mogą zostać naprawy punktowe, które mają na celu usunięcie uszkodzeń z wybranych fragmentów rur, jak i liniowe. Do tych ostatnich należy renowacja za pomocą rękawa, dzięki której można naprawić cały odcinek kanału przywracając mu drożność oraz zabezpieczając przed kolejnymi uszkodzeniami.

Wszystkie technologie bezwykopowe charakteryzują się małą inwazyjnością, wysoką skutecznością oraz wykorzystaniem nowoczesnych metod oraz sprzętu, który pozwala ekipie szybko uporać się z problemem oraz przywrócić sieci kanalizacyjnej jej pierwotną funkcjonalność. Metody bezwykopowe są ponadto bardzo trwałe, dzięki czemu pozwalają na osiągnięcie wieloletnich rezultatów, co w pełni uzasadnia ich koszt. Doskonale sprawdzają się zarówno w celu naprawy miejskich sieci kanalizacyjnych, jak i prywatnych.

Podobne artykuły