O czym warto pamiętać, decydując się na założenie własnej hodowli kotów?

O czym warto pamiętać, decydując się na założenie własnej hodowli kotów?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, prowadzenie własnej hodowli kotów wiąże się z bardzo dużym wyzwaniem, któremu nie każdy jest w stanie podołać. Warto przy tym wspomnieć, że wbrew powszechnej opinii tego typu działalność rzadko kiedy się zwraca, kiedy chodzi o finanse. Dzieje się tak, ponieważ opiekunowie kotów muszą liczyć się nie tylko z zakupem niezbędnego wyposażenia czy wysokiej jakości karmy, ale także z regularnymi wizytami u weterynarza i z odpowiednią socjalizacją młodych kotów. To sprawia, że hodowca powinien wyróżniać się nie tylko pasją, ale przede wszystkim dużą wiedzą na temat życia zwierząt.

O czym warto pamiętać, decydując się na założenie własnej hodowli kotów?

Jak założyć legalną hodowlę kotów?

Decydując się na założenie własnej hodowli kotów, powinniśmy przede wszystkim zarejestrować ją w związku felinologicznym, który potwierdza legalność hodowli. Warto przy tym wspomnieć, że zapisywanie się do różnego rodzaju stowarzyszeń nie upoważnia nas do prowadzenia hodowli i może okazać się karalne, kiedy będziemy sprzedawać koty bez legalnego rodowodu. Oprócz tego powinniśmy zadbać o to, aby w naszej hodowli znalazły się zdrowe i niespokrewnione ze sobą koty tej samej rasy. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pojawienia się niebezpiecznych chorób genetycznych, które często występują przy określonych rasach kotów. Warto ponadto pamiętać o tym, aby nie rozmnażać ras nieetycznych, na przykład szkockiego kota zwisłouchego, który bardzo często cierpi z powodu nieprawidłowego rozwoju organizmu.

Rozważając założenie własnej hodowli, powinniśmy także wykazać się dużą wiedzą dotyczącą prawidłowej opieki nad kotami i ich behawioryzmu. W efekcie unikniemy sytuacji, w której koty nie będą się ze sobą dogadywać lub nie staną się odpowiednio zsocjalizowane z człowiekiem i innymi zwierzętami. Warto ponadto zadbać o prawidłową kotyfikację pomieszczenia, czyli o stworzenie wnętrza przystosowanego do potrzeb kotów i zapewniającego ich większe bezpieczeństwo. Niezwykle ważne okazują się między innymi wysokie drapaki, zabezpieczenie okien oraz balkonów specjalną siatką, a także pozbycie się z zasięgu zwierząt toksycznych roślin.

Podobne artykuły