Zwiedzanie muzeów może wydawać się nieco nudne, jednak wystarczy spojrzeć na to z innej perspektywy. Podczas oglądania ekspozycji, wystaw można zapoznać się z mnóstwem ciekawych informacji, nie tylko o samych dziełach, ale również ich twórcach i okolicznościach wpływających na konkretną odsłonę twórczości.
Przegląd muzeów krakowskich
W Krakowie nie można się nudzić, ilość zabytków przyprawia o zawrót głowy, dlatego często trudno zdecydować się na konkretny plan działania. Z pewnością warto postawić na muzea Krakowa na przykład Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach, które jest częścią Muzeum Narodowego. Pierwsza, inauguracyjna wystawa odbyła się 11 września 1883 roku, na dwa dni rocznicą Bitwy pod Wiedniem. W 1901 roku została urządzona nowoczesna galeria muzealna, znajdowała się tam do 1939 roku, w jej skład wchodziły obiekty sztuki i rzemiosła z okresu od XV do XIX wieku. Swoje miejsce miały tam ponadto wystawy archeologiczne i etnograficzne oraz pamiątki narodowe. W okresie między I i II Wojną Światową Muzeum nie funkcjonowało, co nie powinno nikogo dziwić. W czasach, gdy dyrektorem obiektu był Tadeusz Dobrowolski urządzona została nowa ekspozycja, której tematem były wyłącznie polskie dzieła. Wiele zmian w muzeum zaszło od 2000 roku, kiedy dyrekturę obrała Zofia Gołubiew – miejsce zostało odrestaurowane, zyskało nowy układ i wystrój, a także doszło do wielu przekształceń i modernizacji. Powstały również nowe przestrzenie usytuowane na parterze, półpiętrze i tarasie. Obecnie ekspozycje w Sukiennicach prezentuje się w czterech salach – Bacciarellego, Michałowskiego, Siemiradzkiego oraz Chełmońskiego. W pierwszej znajdują się eksponaty pochodzące z epoki oświecenia, w drugiej romantyzmu, a w czwartej realizmu, impresjonizmu i symbolizmu. Sala Siemiradzkiego natomiast prezentuje zagadnienia związane z nauczaniem akademickim w drugiej połowie XIX wieku.
Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM
Ekspozycję zawierającą kolekcję sztuki europejskiej można obejrzeć w oddziale Muzeum Narodowego mieszczącego się w Ośrodku Kultury Europejskiej – EUROPEUM. Wśród ciekawych eksponatów znajdują się te z dziedzin sztuk pięknych, literatury, filozofii, poezji oraz muzyki. Spichlerz, w którym odbywa się wystawa powstał w XVII wieku, w bliskim sąsiedztwie klasztoru Ojców Kapucynów, niedaleko Rynku Głównego w Krakowie. Po zakończonej II Wojnie Światowej cały budynek stał się własnością Muzeum Narodowego. Natomiast generalny remont odbył się w latach 2008-2013, w zakres prac wchodziły konserwacja fasad, wymiana dachu, wykonanie izolacji fundamentów oraz ułożenie nowych posadzek. Postawiono także na zamontowanie najbardziej nowoczesnych systemów bezpieczeństwa – przeciwwłamaniowych i przeciwpożarowych. Ekspozycja w Spichlerzu pozwala na przybliżenie aż siedmiu wieków w dziedzinie historii sztuki europejskiej, jako przykłady służą obrazy i rzeźby w ilości ponad stu. Wszystkie zbiory były gromadzone od samego początku funkcjonowania muzeum, w większości pochodziły od darczyńców.