Obecnie w domach mieszkalnych i budynkach gospodarczych ciężko jest wyobrazić sobie pomieszczenia nieklimatyzowane. Podobnie jest z samochodami i wszystkimi środkami transportu, którymi się poruszamy. Nie ma co ukrywać, że system działania klimatyzacji nie jest zbytnio skomplikowany. Z drugiej strony, po co utrudniać sobie życie, kiedy można było wymyślić coś prostego i wszystko działa.
Budowa klimatyzatora
Cały schemat klimatyzacji składa się z jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. To one są głównymi sprawcami całego procesu. Elementy te łączą przewody w postaci rur, wytworzonych przeważnie z miedzi, a przez całość przepływa czynnik chłodniczy, który pod wpływem przechodzenia przez jednostki zmienia temperatury.
Jednostka wewnętrzna, jak sama nazwa mówi umieszczona jest wewnątrz budynku. To ona odpowiada za chłodzenie i przekazywanie zimnego powietrza w głąb pomieszczeń. Składa się jedynie z parownika i wentylatora, co umożliwia przekazywanie zimna oraz jednocześnie pobieranie ciepła do czynnika.
Pobierane, ciepłe powietrze trafia do jednostki zewnętrznej, czyli dokładniej do kolejno rozmieszczonych: sprężarki, skraplacza i rozprężarki. Tutaj występuje proces oddawania ciepła pobranego ze środka na zewnątrz.
Funkcje, które może wykonywać klimatyzator
Podstawowym zadaniem klimatyzacji jest oczywiście chłodzenie pomieszczeń. Nie ma natomiast wątpliwości, że w celu udoskonalania tego typu urządzeń wymyślane są coraz to nowsze funkcje. Logiczne jest, że skoro możemy schładzać nasze mieszkanie, to możemy je również ogrzewać za pomocą klimatyzacji. Całe urządzenie określane jest wtedy jako rewersyjna pompa ciepła i przy jej użyciu możemy już bez problemu sterować temperaturą w sezonie letnim i zimowym.
Klimatyzatory możemy również wpiąć pod instalację wentylacyjną i przy jej użyciu wentylować pomieszczenia. Ponadto, powietrze wydobywane z wentylatora może być oczyszczone, a wszystko to dzięki specjalnym filtrom do tego służącym.
Wspomnieć warto również o możliwości osuszania i jonizowania powietrza. Te dwa procesy pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie, a to dzięki wprowadzaniu do powietrza jonów ujemnych oraz zapobieganiu tworzenia się wilgoci.