Czym jest sprężarka i jakie są ich rodzaje?

Czym jest sprężarka i jakie są ich rodzaje?

Sprężane powietrze jest jednym z najpowszechniejszych czynników stosowanych w dzisiejszym świecie. W niemal każdej dziedzinie przemysłu możemy napotkać się na różne rodzaje sprężarek i kompresorów. Dzięki temu, wiele obszarów technologicznych zostało uproszczonych i możliwe stało się wprowadzanie przeróżnych zastosowań przyspieszających pracę chociażby w produkcji.  

Kompresory w najprostszym stosowaniu służą do pompowania różnego rodzaju rzeczy wymagających obecności skompresowanego powietrza. Może to być przykładowo opona samochodowa, rowerowa czy piłka. W przemyśle jednak wykorzystywane są do zasilania narzędzi pneumatycznych bądź malowania pod ciśnieniem. Dla każdego zastosowania warto jest jednak wybrać odpowiedni rodzaj urządzenia, gdyż istotne są w tym wypadku takie czynniki, jak wytrzymałość czy częstotliwość pracy.  

Podstawowy podział kompresorów 

Sprężarki względem zasady działania, dzielą się na dwie, główne grupy. Wyróżniamy kompresory o działaniu wyporowym oraz przepływowym. Działanie tych pierwszych polega na zwiększaniu ciśnienia w jakimś cylindrze bądź zbiorniku na skutek zmniejszenia objętości czynnika w danej powierzchni. Dobrze może odzwierciedlić to działanie strzykawki. Przykład ten przestawia mały cylinder z ruchomym tłokiem, który przepycha wodę. Zatykając jednak końcówkę palcem, zauważymy gwałtowny wzrost ciśnienia, spowodowany sprężeniem powietrza. 

Drugi typ urządzeń to kompresory przepływowe. Tutaj z kolei ważny jest stały element zapewniający regularny przepływ powietrza. Może to być przykładowo wirnik, który obracając się wokół własnej osi z dużą prędkością, jest w stanie napędzić powietrze, co powoduje wzrost jego ciśnienia oraz sprężenie. 

Czym jest sprężarka i jakie są ich rodzaje?  

Podział ze względu na budowę  

W kwestii budowy wyróżniamy kilka typów kompresorów, z których każdy jest przeznaczony do czego innego. Pierwszym i zarazem najpopularniejszym jest kompresor tłokowy. Jego zasada działania opiera się głównie na umieszczeniu w obudowie tłoka wewnątrz cylindra, do którego zasysane jest powietrze, a następnie występuje jego “zgniatanie” i wydalanie go już z większym ciśnieniem. Sprzęty te są stosunkowo głośne i dlatego stosowanie ich zaleca się tylko w warunkach domowych. Na dłuższą metę w zakładach produkcyjnych nieopłacalne jest ich montowanie ze względu na poziom hałasu, a w użytku domowym używa się ich do pompowania opon i piłek.  

Następnym, popularnym rodzajem już stosowanym w przemyśle są kompresory śrubowe. Dzięki ich konstrukcji, a mianowicie dwóm śrubom obracającym się na prowadnicy, urządzenie to nie generuje sporego hałasu. Ponadto, bardzo opłacalny jest również serwis kompresorów. Prosta budowa gwarantuje szybkie znalezienie usterki i jej naprawę. Na rynku dostępne są jeszcze sprężarki membranowe, spiralne i łopatkowe.  

Do czego stosujemy sprężarki? 

Wspomnieliśmy już, że sprężarki są używane do bardzo wielu celów i konieczny jest ich odpowiedni dobór względem predyspozycji. Pora przejść do ciekawych przykładów. Ciekawym zastosowaniem kompresora może być chociażby malowanie dachów bądź ścian. Malowanie ręczne odchodzi już powoli do lamusa, a zamiast tego używa się agregatów malowniczych, napędzanych właśnie kompresorem.  

W wielu zakładach mechanicznych również możemy spotkać się z zastosowaniem kompresorów. Biorąc samochód na podnośnik mamy z nimi najprostszą styczność, lecz występuje on również jako zasilanie kluczy do dużych śrub czy szlifierek. 

Podobne artykuły