Przegląd wybranych materiałów ściernych

Przegląd wybranych materiałów ściernych

Materiały ścierne odgrywają kluczową rolę w takich popularnych pracach, jak m. in. szlifowanie, polerowanie czy wygładzanie. Wybór odpowiedniego materiału ściernego bądź narzędzia zależy od rodzaju podłoża, na którym będziemy pracowali oraz efektów, jakie chcemy za ich pomocą osiągnąć. Materiały ścierne to szereg substancji, których ziarna lub proszki po rozdrobnieniu nabierają pożądanych w wielu pracach właściwości ostrzy skrawających.

Na czym właściwie polega obróbka ścierna?

Obróbka ścierna, nazywana także ścieraniem, zalicza się do kategorii obróbki skrawaniem, która jest z kolei definiowana jako usuwanie warstw obrabianych materiałów przy użyciu ostrzy. W przypadku obróbki wiórowej wykorzystywane są ostrza o większych krawędziach, podczas gdy obróbka ścierna korzysta z licznych, mikroskopowych i nieregularnie ułożonych ostrzy. Podstawowym komponentem wykorzystywanym w obróbce ściernej są materiały ścierne. Dzieli się je ze względu na ich pochodzenie (mogą być naturalne lub sztuczne), kształt, wielkość i twardość ziarna oraz rodzaje nasypu ziarna i liczbę warstw nasypu.

Materiały ścierne mogą być wykorzystywane zarówno samodzielnie, jak i w gotowych narzędziach przeznaczonych do obróbki ściernej. W ich przypadku również występuje określony podział – narzędzia ścierne dzielą się m. in. na narzędzia elastyczno-nasypowe (należą do nich chociażby papiery ścierne, siatki, płótna, krążki itp.), narzędzia twarde spojone (ściernice, osełki, segmenty), wyroby z materiałów super twardych oraz mleczka, pasty i pozostałe zawiesiny posiadające właściwości ścierające. Wybór odpowiedniego materiału ściernego oraz narzędzia gwarantuje osiągnięcie pożądanych wyników prac i prawidłową ich realizację.

Przegląd wybranych materiałów ściernych

Jakie naturalne i syntetyczne materiały ścierne wyróżniamy?

Materiały ścierne to szereg substancji o naturalnym lub syntetycznym pochodzeniu, które posiadają właściwości ścierające. Jednym z najpopularniejszych naturalnych materiałów ściernych jest diament, który jest najtwardszym występującym w przyrodzie minerałem. Takie właściwości pozwalają na szlifowanie za jego pomocą takich powierzchni, jak m. in. stal, żeliwo, ceramika, szkło, a nawet marmur. Innym naturalnym materiałem ściernym jest korund, który wykorzystuje się głównie w obróbce taśmami ściernymi. Ciekawym przykładem materiałów ściernych są także pumeks, kaolin, kreda oraz baryt. W pracach polerskich używane są także wełna, skóry a nawet bawełna, które również posiadają pewne właściwości ścierające.

Ogromne zainteresowanie obróbką ścierną sprawiło, że powstały także syntetyczne materiały ścierne. Należy do nich m. in. elektrokorund i węglik krzemu (karborund). Elektrokorund występuję w licznych odmianach, do których zalicza się m. in. elektrokorund szlachetny, zwykły oraz półszlachetny i mieszany. Węglik krzemu z kolei występuje w odmianie zielonej i czarnej oraz charakteryzuje się wysoką twardością i ostrością ziaren – doskonale sprawdza się do obróbki materiałów kruchych i twardych, w tym żeliwa, brązu, stopów aluminium, szkła, a także tworzyw sztucznych i gumy. Nowoczesne technologie pozwoliły na stworzenie zupełnie nowych materiałów ściernych, do których zalicza się m. in. cubitron II marki 3M.

Podobne artykuły