Historia Krakowa opowiadana przez muzea

Historia Krakowa opowiadana przez muzea

Kraków jest niewątpliwie miastem urokliwym oraz mającym bogatą historię – trudne momenty w przeszłości dały podwójną siłę na zwalczanie innych przeciwności. W najmroczniejszym czasie potopu szwedzkiego oraz rozbiorów Polski stanowił stolicę duchową całego kraju. Historyczny aspekt dziejów Krakowa dostrzega się na każdym kroku i nie są to tylko te największe zabytki. Na uwagę zasługują także muzea, w których zamknięto potężną część wspomnień skłaniających do wielu refleksji.

Historia Krakowa opowiadana przez muzea

Jakie muzea w Krakowie warto odwiedzić?

Każdy, kto pamięta rozrywki w latach 90. z pewnością niejednokrotnie wspomina grę w Pinballa i flippery, które były obowiązkowym elementem wyposażenia ówczesnych barów i innych tego typu miejsc. Ta rozrywka w Krakowie nie straciła na zainteresowaniu, o czym świadczy funkcjonujące cały czas Muzeum Pinballa, w którym całe rodziny chętnie spędzają wolny czas. Doskonała zabawa jest gwarantowana, a lokalizacja w centrum miasta sprawia, że znalezienie noclegu nie będzie problemem. W wakacyjnych wyjazdach biorą udział również dzieci, na terenie Krakowa warto wówczas odwiedzić Muzeum Inżynierii Miejskiej, w którym mieści się Ogród Doświadczeń objęty patronatem Stanisława Lema. Najmłodsi, pod czujnym okiem opiekunów mogą być świadkami ciekawych doświadczeń i brać w nich aktywny udział. Jeżeli dzieci są bardzo ciekawe świata oraz interesują się mechaniką, optyką, akustyką, hydrostatyką, z całą pewnością będą zachwycone taką formą spędzenia czasu. Będąc w Krakowie powinno się także odwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej, czyli w skrócie MOCAK, funkcjonuje ono od 2010 roku. Zwiedzający mogą zobaczyć trzy stałe wystawy, każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego.

Czym są muzea w Krakowie?

Wartość eksponatów, które przedstawiane są w krakowskich jest o tyle specyficzna, że każdy odbiorca ma co do nich inne zdanie. Każdemu, kto odwiedza dane miejsce poszczególne obrazy, czy inne dzieła sztuki kojarzą się z czymś odmiennym, decyduje o tym dobór barw, zawarte przez artystów symbole. W Muzeum Archeologicznym wszystkie elementy wystaw przykuwają wzrok, jednak za przykład symbolu uznaje się między innymi bóstwo Świętowita, którego przenikliwy wzrok obserwuje wszystkie strony świata. Co ciekawsze, każdy z artystów mógł przedstawić tę postać zgodnie z własną wizją i wyobrażeniami, niezależnie od epoki, w której wówczas tworzono. Na stronie https://krakowculture.pl/dziedziny/muzea/ można znaleźć również spojrzenie ze strony najbardziej znanych krakowskich legend i podań. Najbardziej znaną jest oczywiście ta o złym smoku wawelskim, który terroryzował całą okolicę. W niektórych muzeach na podstawie tych i innych opowieści powstają dzieła sztuki, które autorzy dzieł interpretują na swój, nieco inny sposób. To jest właśnie najpiękniejsze w tym wszystkim, że każda opowieść może być źródłem niekończącej się inspiracji. Warto pamiętać, że Kraków jest ogromnym pomnikiem historii, dlatego powinno się doceniać wszystko, co w nim powstaje. Jest to w końcu lokalizacja wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podobne artykuły