Czasami lekcje na gitarze kończą się po pierwszej próbie, ale w większości przypadków jest to hobby, które przeradza się potem w pasję jeśli nie na całe życie, to przynajmniej na wiele lat młodości. Odrobina samozaparcia może nawet sprawić, że będzie to także przyszła kariera. Przygodę z gitarą trzeba jednak zacząć w sposób mądry.
Gitary o różnych rozmiarach
Pierwsze lekcje gitary zazwyczaj odbiera się w stosunkowo młodym wieku. Rodzice zazwyczaj chcą, by dziecko znalazło jakieś produktywne hobby, a gra na instrumencie to znakomity przykład takiego zajęcia. Ważne jest, by dziecko dostające gitarę do rąk po raz pierwszy było w stanie sobie z nią poradzić. Oznacza to konieczność wyboru gitary w odpowiednim rozmiarze.
Gitary dostępne na rynku mają bardzo różne gabaryty. Najczęściej spotkamy się z instrumentami określanymi jako 1/4, 1/2, 3/4, 7/8 oraz 4/4. Określenia te odnoszą się do wielkości gitary względem gitary pełnowymiarowej. Najważniejsze w praktyce jest to, by pudło rezonansowe było nie większe od osoby grającej. Wygodę gry można sprawdzić poprzez umieszczenie gitary na strunie i spróbowanie kilku akordów. W tym czasie nie trzeba jeszcze wiedzieć, czym jest akord. Wystarczy tylko dosięgnąć prawą ręką do strun i spróbować, czy na lewej ręce ma się dobry docisk do gryfu. Jeśli wszystko się zgadza, można wziąć gitarę, a jak są problemy, można poszukać mniejszej.
Rozmiary gitary są powiązane z wiekiem dziecka, chociaż nie jest to powiązanie sztywne. Najmniejsze gitary w rozmiarze ¼ to propozycje przede wszystkim dla dzieci w wieku 4-6 lat. Nie jest to pełnoprawna gitara, a nauka gry na nim nie będzie nauką sensu stricto, ale pozwoli już dziecku zapoznać się z instrumentem.
Gitary ½ to idealne gitary na stawianie pierwszych prawdziwych kroków z instrumentem. Są one skierowane do dzieci w wieku 6-9 lat. Z taką gitarą nie powinno już być problemów z normalnymi manewrami na gryfie, a krótsza skala pozwala łatwiej łapać wszystkie akordy cały czas dość małą dłonią dziecka.
Rozmiar ¾ jest odrobinę kontrowersyjny, ponieważ poleca się go dzieciom w wieku 9-12 lat, ale czasami jest on wciąż trocheja duży, a czasami takie gitary wykorzystywane są przez osoby dorosłe. Istnieją nawet wielkie gwiazdy światowej muzyki, dla których korzystanie z gitary rozmiaru ¾ to codzienność i świadomy wybór. Dorośli lubią mniejsze gitary bo SA poręczniejsze i łatwiejsze w transporcie, a jeśli ktoś ma w dodatku mniejsze ręce, są dla niego jak znalazł.
Gitary 7/8 spotyka się rzadziej, ale są też po prostu mniej zauważane, ponieważ są niemal równie duże co gitary pełno rozmiarowe, ale ich odrobinę mniejsze gabaryty ułatwiają grę osobom z mniejszymi dłońmi.
4/4 to oczywiście pełnowymiarowy instrument. Zazwyczaj nie daje się go dzieciom młodszym niż 12 lat. Nie należy się upierać przy takiej wielkości, jeśli sprawia ona problem. Dla osób z krótkimi rękami lub palcami gra na gitarach mniejszych nie będzie żadną ujmą, a znacznie poprawi tempo rozwoju umiejętności.
Gitary elektryczne i basowe
Powyższa skala odnosi się do gitar klasycznych i nie ma zastosowania ani do gitar elektrycznych, ani do gitar basowych. Nie oznacza to, że takie rodzaje instrumentów skazują nas na wykorzystywanie dużych gitar i opóźniają rozpoczęcie nauki gry na instrumencie. Nic z tych rzeczy. Możliwe jest zakupienie gitar odpowiednio mniejszych, chociaż tutaj trzeba się zdać na konkretnego producenta. Dostępne są gitary z mniejszymi korpusami oraz z węższymi skalami, co w przypadku takiego rodzaju instrumentu nie ma żadnego znaczenia praktycznego dla dźwięku.