Jak działa samochód autonomiczny?

Jak działa samochód autonomiczny?

Samochód bez kierowcy wydaje się być nieco nierealnym widokiem. Na świecie coraz większy rozgłos zyskują samochody autonomiczne. Cały czas podejmowane są prace nad nimi, nie tylko przez naukowców, ale i producentów, którzy mają zamiar dopuścić ich do ruchu. Coraz więcej mówi się o samochodach bezzałogowych w kontekście poruszania się po drogach już w najbliższej przyszłości.

Samochody autonomiczne – czym właściwie są?

Pojazdy poruszające się bez konieczności podejmowania działań przez człowieka określane są mianem samochodów bezzałogowych. Samochody te są sterowane przez komputer. Są one w stanie poradzić sobie bez osoby kierowcy, pokonywać określone dystanse i omijać przeszkody. Zostały one wykonane z przerobionych modeli pojazdów, które występują na rynku samochodowym. Ich produkcji podejmują się popularne koncerny motoryzacyjne takie jak Mercedes-Benz, General Motors, Bosch, Nissan, Toyota, Audi czy Volvo oraz inne przedsiębiorstwa, które zajmują się tematyką nowoczesnych technologii informatycznych. Tutaj wymienić można Nvidię oraz Google.

Rodzaje samochodów autonomicznych

Wyróżnia się trzy główne kategorie samochodów autonomicznych. Są one pogrupowane pod kątem stopnia zautomatyzowania. W pierwszej grupie znajdują się pojazdy, które poruszają się samodzielnie, jednak potrzebują nadzoru ze strony kierowcy, który w każdej chwili może przejąć kontrolę nad samochodem. W drugiej kategorii umieszczono samochody, które samodzielnie się poruszają po drodze, bez konieczności stałego monitorowania sytuacji na drodze przez osobę kierowcy. Ostatnia grupa to samochody autonomiczne w 100% zautomatyzowane.

Jak działa samochód autonomiczny?

Sposób działania samochodów bezzałogowych

Samochody autonomiczne posiadają umiejętność poruszania się w odpowiednim kierunku i omijania przeszkód za pomocą konkretnych technologii takich jak radar, lidar, GPS czy widzenie komputerowe. Radar to urządzenie, które jest w stanie wyszukać pojawiające się obiekty za pośrednictwem fal radiowych. Lidar jest bardzo podobny w działaniu jak radar, jednak zamiast fal stosuje światło lasera. System nawigacji satelitarnej dzięki wykorzystaniu okołoziemskich sygnałów radiowych dostarcza informacji o położeniu innych obiektów w ruchu drogowym. Widzenie komputerowe często określane jest mianem rozpoznawania obrazu. Polega ono na przetwarzaniu obrazu poprzez maszynę w opis cyfrowy po to, by mogło zostać ono wykorzystane.

Realne użycie samochodów autonomicznych

Samochody autonomiczne pojawiły się w momencie odkrycia potrzeb wojskowych i politycznych. Działania nad tymi samochodami podjęła DARPA. To agencja Stanów Zjednoczonych, która specjalizuje się rozwojem technologii wojskowej. Rozwój tych samochodów został wpisany w projekcie Systemów Bojowych Przyszłości.

Prace nad samochodami autonomicznymi oprócz USA podjęte zostały także w Chinach, Korei, Singapurze oraz Unii Europejskiej. Współcześnie w Europie poruszają się samochody elektryczne z możliwością automatycznego prowadzenia. Do 2030 roku planuje się dopuszczenie do ruchu drogowego wszystkich trzech kategorii pojazdów autonomicznych.

 

Podobne artykuły