Sposoby na bezproblemowe wykonywanie prac drogowych

Sposoby na bezproblemowe wykonywanie prac drogowych

Wiadomo, jak ważne w dzisiejszych czasach jest szukanie nowych sposobów na sprawniejsze wykonanie remontów bądź budowy różnego rodzaju sieci czy kanalizacji. Często ze względu na wykonywanie prac budowlanych na drogach mamy po prostu do czynienia z nieładem i bałaganem. Zamykanie dróg, tworzenie objazdów i rozkopy, a to wszystko po to, aby położyć w ziemi rurociąg czy też go wymienić. 

Światowe budownictwo i producenci maszyn próbują jednak wszelakich sposobów na pozbycie się tego problemu. Z tego względu powstało kilka ciekawych metod, za pomocą których remonty nie tworzą konieczności zamykania dróg i części miast. 

Przewierty sterowane jako krok w stronę postępu 

Jeszcze w dwudziestym wieku zaczęto prowadzić prace odnośnie przewiertów sterowanych. To właśnie dzięki temu wynalazkowi możemy cieszyć się wprowadzeniem rurociągu w ziemię bez konieczności kopania dziur. Jak to jednak działa? 

Całość procesu składa się z trzech etapów. W pierwszym głowica sterująca wraz z wiertłem wbija się w ziemię, a następnie jej ruch sterowany jest za pomocą pilota, który obsługuje specjalista idący równym krokiem z wiertłem. Jego zadaniem jest omijanie różnego rodzaju przeszkód poprzez sterowanie głowicą z poziomu pilota.  

W dalszej części, gdy już pierwszy przewiert zostanie zrobiony, a głowica wyjdzie na powierzchnię, do jej końcówki doczepia się wiertło poszerzające oraz rurę. Za jednym razem następuje rozwiercanie szerszego otworu oraz wciąganie rurociągu do dziury. Odbywa się to za pomocą wciągania przewodu wiercącego z powrotem do urządzenia. Dana czynność świetnie sprawdza się przy budowie dróg, gdyż nie ma konieczności zamykania ulic. Jedyną przeszkodą może być tylko osoba idąca po drodze z pilotem, ale proces ten trwa niedługo i zawsze można wprowadzić chwilowe kierowanie ruchem. 

Sposoby na bezproblemowe wykonywanie prac drogowych

Wymiana rurociągu poprzez kraking statyczny 

W przypadku uszkodzonych rur kanalizacyjnych trzeba działać zdecydowanie i szybko. W tym celu również wynaleziona została metoda bez wykopowa nazywana krakingiem statycznym. Można powiedzieć o nim tyle, że zasada działania jest całkiem podobna to poprzedniego przypadku przewiertu, aczkolwiek różni się szczegółami. 

Warto wspomnieć, że tutaj używanym sprzętem jest wyciągarka. Do niej zamocowana jest głowica krusząca. Poprzez wciąganie tej głowicy rozrywana jest stara rura, a jej kawałki wciskane są w grunt. Do końca głowicy umieszczany jest natomiast nowy rurociąg, który zajmie miejsce poprzedniego. Do zalet, które oferuje nam taka renowacja rurociągów możemy zaliczyć możliwość powiększenia rozmiaru rurociągu poprzez zwiększenie głowicy kruszącej. 

Relining jako kolejna z metod wymiany rurociągu 

Ta metoda renowacji polega głównie na umieszczeniu mniejszego rurociągu w tym, który jest uszkodzony. Niestety metoda ta jest skończona, gdyż w przypadku częstych awarii wstawianie coraz to mniejszych średnic stanie się bezsensowne. Sposób ten dobry jest jednak ze względu na zapobieganie przed zawaleniem. Między starą, a nową rurą umieszczana jest mieszanka cementowo-popiołowa, która po utwardzeniu dobrze zabezpieczy nowy rurociąg. 

Podobne artykuły